Te ocupi de acest eveniment
Promoveaza-l !

hot pe metropotam Noaptea Alba a Filmului Romanesc (Proiectii - Bucuresti)

Cand:
-
Tip/Categorie:
Proiectii
Bucurestenii sunt invitati la un adevarat maraton al productiilor autohtone, in cadrul primei editii a evenimentului Noaptea Alba a Filmului Romanesc. Conceput ca urmare a necesitatii de promovare constanta a filmului romanesc si inspirat de succesul pe care l-au avut proiecte similare precum, “Noaptea Alba a Bucurestiului”, “Noaptea Alba a Muzeelor" sau “Noaptea Alba a Galeriilor”,evenimentul isi propune sa ofere publicului larg ocazia de a petrece o noapte in compania unor filme romanesti de toate genurile, realizate de cineasti din toate generatiile, acoperind astfel o paleta cat mai larga de gusturi

Bucurestenii vor putea urmari in 9 locatii de proiectie (Piata George Enescu, Uranus 144, Terasa Clubului Fabrica, Noul Cinematograf al Regizorului Roman (MTR), MTR, Open Air, Cinema Patria, Cinema Studio, Sala Elvira Popescu, Cinema Eforie) peste 30 de productii autohtone.

PROGRAM

PIATA GEORGE ENESCU

20:30: Manusi Rosii (2010) r: Radu Gabrea; 117 minute (avanpremiera)
23:00: Filantropica ( 2002) r: Nae Caranfil; 110 minute

NOUL CINEMATOGRAF AL REGIZORULUI ROMAN

Indoor

18:00: Nunta de piatra (1972 -1973) r: Dan Pita; 130 minute
20:30 : Secvente (1982) r: Alexandru Tatos; 98 minute
22:45 : O vara de neuitat (1994) r: Lucian Pintilie; 94 minute
00:45: Valurile Dunarii (1960) r: Liviu Ciulei; 92 minute

Outdoor

21:00: Marti dupa Craciun (2010) r: Radu Muntean; 99 minute (subtitrare in lb. franceza)
23:00: Nunta in Basarabia (2010) r: Napoleon Helmis; 90 minute (avanpremiera)

URANUS 144

21:00: Operatiunea Monstrul (1976) r: Manole Marcus; 102 minute
23:00: Nunta muta (2008) r: Horatiu Malaele; 84 minute

Club FABRICA

21:00 – 01.00

Colivia (2010) r: Adrian Sitaru; drama ; 17 minute
Lampa cu caciula (2006) r: Radu Jude; 23 minute
Nunta lui Oli (2009) r: Tudor Jurgiu; 22 minute
O zi buna de plaja (2007) r: Bogdan Mustata; 10 minute
Trenul Foamei (2010) r: Viorel Timaru; drama; 26 minute
Derby (2010) r: Paul Negoescu; 15 minute
Mousse au chocolat (2009) r : Paul Tanicui ; 11 minute
Captivi de Craciun (2010) r: Iulia Rugina; 40 minute
Oxygen (2010) r: Adina Pintilie; drama; 50 minute

Cinema PATRIA

20:00: Marti dupa Craciun (2010) r: Radu Muntean; 99 minute (intrare pe baza de bilet)
22:00: Caravana Cinematografica (R. Titus Muntean)
00:00: Marfa si banii (2001) r: Cristi Puiu; 90 minute

Cinema STUDIO

19:00: Mar Nero / Marea Neagra (2009) r: Federico Bondi; 95 minute
21:00: Francesca (2009) r: Bobby Paunescu; 94 minute
23:00: Legaturi bolnavicioase (2006) r: Tudor Giurgiu; 85 minute

ELVIRA POPESCO

18:00: Drumul Pasarilor (2009) r: Vlad Naumescu, Klara Trencsenyi; 52 minute
Australia (2009) r: Claudiu Mitcu; 64 minute
20:15: Marele Jaf Comunist (2004) r: Alexandru Solomon; 85 minute
Nascuti la comanda – Decreteii (2005) r: Florin Iepan; 68 minute
23:00: Testimonial (2008) r: Razvan Georgescu; 90 minute
Quest / Cautare (2010) r: Ionut Piturescu; 31 minute
01:15: The Shukar Collective Project (2010) r: Matei Alexandru Mocanu; 75 minute

Cinema EFORIE

19:00: Pescuit sportiv (2009) r : Adrian Sitaru ; 80 minute
20:45: Occident (2002) r: Cristian Mungiu; 105 minute
22:45: Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii (2006) r: Catalin Mitulescu ; 101 minute

Intrarea va fi libera, in limita locurilor disponibile.

Evenimente promovate pe Metropotam

Nici un comentariu inca

Ai grija ce postezi! Ne rezervam dreptul de a modera comentariile care contin limbaj necivilizat sau spam.

Pentru a posta trebuie sa fii logat.


Recomandari evenimente

Bucuresti:

  • #staysafe
vezi toate evenimentele

d'ale zilei...

Ai spirit civic?
|Rezultate|Alte sondaje

Descopera