Te ocupi de acest eveniment
Promoveaza-l !

Gaudeamus - programul targului de carte (Targuri - Romexpo, Bucuresti)

Cand:
-
Tip/Categorie:
Targuri

MIERCURI, 22 NOIEMBRIE

ORA: 11.00 DESCHIDEREA OFICIALĂ A TÂRGULUI GAUDEAMUS
CITE DES SCIENCES ET DE L’INDUSTRIE PARIS – Vernisajul expoziţiei „Spiritul informatic pe înţelesul tuturor”

SPAŢIUL DE LANSĂRI 1
ORA: 14.00 – 14.30 UNIVERSITATEA DIN BUCUREŞTI – EDITURA ARS DOCENDI
Prezentarea cărţii “Doctoratul, exigenţă administrativă sau rigoare existenţială” – Ioana Lipoveanu
ORA: 15.00 – 15.30 EDITURA AMURG SENTIMENTAL
Lansarea cărţilor “Războiul de ţesut” – Doru Ion Lazăr
“Dar din Dar” – Maria Niculescu
Invitaţi: Ion Machidon, Nicolae Rotaru
ORA: 16.00 – 16.30 SOFTWIN
Lansare produs
ORA 16.30 – 17.00 EDITURA TRITONIC
Lansarea cărţii “Politicile extinderii” - Iordan Gheorghe Bărbulescu, Colecţia UE
Invitaţi: prof. univ. dr. Iordan Gheorghe Bărbulescu, lect. dr. Mireille Rădoi
prof. univ. dr. Mihaela Miroiu
ORA: 17.00 – 17.30 INFCON – EDITURA EX PONTO
Lansarea cărţii “Tragedia navei Independenţa” – Constantin Cumpăna

SPAŢIUL DE LANSĂRI 2
ORA: 15.00 – 15.30 EDITURA HISTORIA
Lansarea cărţii “Triada geostrategică” – Zbigniew Brzezinski
ORA: 17.30 – 18.30 EDITURA PARALELA 45
Lansarea celor mai noi titluri din Colecţia Biblioteca Românească:
“Opere” vol.I – Leonid Dimov; ediţie îngrijită şi prefaţată de Ion Bogdan Lefter
“Wiener Walzer” - Mircea Ghiţulescu; prefaţă de Cornel Ungureanu
“Cenotaf “ - Ioana Nicolaie; prefaţă de Sanda Cordoş
Invitaţi: Ion Bogdan Lefter, Gheorghe Crăciun, Mircea Ghiţulescu, Marius Chivu, Cornel Ungureanu, Mihai Dinvale, Călin Vlasie

SALA DE MARMURĂ
ORA: 16.00 – 16.30 EDITURA CRITERION PUBLISHING
Lansarea volumelor „Convorbiri cu si despre Mircea Eliade” ed. a II-a – Mircea Handoca
„Mircea Eliade şi corespondenţii săi” vol.IV – Mircea Handoca
Invitaţi: Mircea Handoca, Nicolae Florescu, Dan Zamfirescu

SALONUL DE CARTE PENTRU COPII
Amfitrionul zilei: Tudor Opriş
Zilnic la spaţiul de lectură: „Biblioteca magică” – concurs cu premii, tombolă; premiul cel mare: o bibliotecă cu cărţi
ORA: 10.00 CLUBUL COPIILOR SECTOR 2 (atelierul de colorat)
Atelierul „Culoare şi fantezie – învăţăm să colorăm”
Îndrumători: prof. Sânziana Baranga, prof. Mădălina Pricop
ORA: 12.00 – 13.00 BIBLIOTECA „ION CREANGĂ” (spaţiul de lectură)
Vernisajul expoziţiei de carte
ORA: 13.00 – 13.30 EDITURA TEORA (spaţiul de lectură)
Lansarea cărţii “Vremea, universul” – Hellen Young, Chris Oxlade
ORA: 13.00 – 14.00 ASOCIAŢIA DIVERTISMENT, DISTRACŢIE ŞI EDUCAŢIE (scenă)
Modelaj baloane
ORA: 14.00 – 14.30 EDITURA TEORA (spaţiul de lectură)
Lansarea cărţii “Corpul uman” – dr. Nick Graham, Richard Walker
ORA: 15.00 – 16.00 UER (spaţiul de lectură)
Conferinţă de presă „Săgetatorul – 40 de ani”, un cenaclu pentru Cartea recordurilor
Prezintă: scriitorul Tudor Opriş
ORA: 16.00 – 17.00 CLUBUL COPIILOR SECTOR 2 (atelierul de colorat)
„Creionul fermecat” – concurs de colorat
Îndrumători: prof. Sânziana Baranga, prof. Mădălina Pricop
ORA. 17.00 CLUBUL COPIILOR SECTOR 2 (atelierul de colorat)
Atelierul „Felicitări în culori”
Îndrumători: prof. Sânziana Baranga, prof. Mădălina Pricop
ORA: 17.00 – 17.30 EDITURA TEORA (spaţiul de lectură)
Lansarea cărţii “Roci, fosile, dinozauri” – Dougal Dixon, Andrew Charman
ORA: 17.30 – 18.00 EDITURA TEORA (spaţiul de lectură)
Lansarea cărţii “Dinozauri” – Jinny Johnson
ORA: 18.00 – 18.30 EDITURA TEORA (spaţiul de lectură)
Lansarea cărţii “Animalele” – Jinny Johnson

LA STAND
Zilnic, la standul Rador, între orele 11-12, concursuri-surpriză la care se pot câştiga obiecte promoţionale.
Tot zilnic, la standul RADOR, se pot contracta abonamente pentru fluxurile de ştiri şi buletinele tematice ale Rador la preţuri promoţionale.
La standul Comisiei Naţionale a României pentru UNESCO, prezintă „Ziua Cluburilor UNESCO”
ORA 11.30 RADIO ROMÂNIA CULTURAL
„Timpul prezent” – moderator Elena Vlădăreanu
ORA 12.00 RADIO ROMÂNIA CULTURAL
„Vorba de cultură” – moderator Ema Stere
ORA: 12.00 AMBASADA STATULUI ISRAEL
Deschiderea oficială a standului Ambasadei Statului Israel
Participă: E.S. Rodica Radian Gordon, ambasador al statului Israel
ORA: 14.00 ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE BUCUREŞTI
“Academia de Studii Economice din Bucureşti, universitate de prestigiu a învăţământului economic superior”
Prezintă: conf. univ. dr. Miruna Mazurencu
ORA: 14.00 RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI
Întâlnire cu Ducu Bertzi, cu ocazia lansării noului disc „Best of 2006”, dar şi în calitate de realizator, împreună cu Mihai Cosmin Popescu, al emisiunii „Omul cu chitara” difuzată la RRA.
Pot fi ascultate câteva dintre piesele de pe album, interpretate live de Ducu Bertzi şi Marius Baţu.
ORA: 14.30 ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE BUCUREŞTI
“Formarea economică de tip universitar” – prezentarea ciclurilor de formare economică universitară
Prezintă: ec. dr. Raluca Florentina Creţu, Biroul Marketing, consiliere şi orientare în carieră
ORA: 16.00 EDITURA CARTEA ROMÂNEASCĂ
Lansarea volumului „Apocalipse vesele şi triste” - Cristina Chevereşan
Prezintă: Mircea Mihăieş, Luminiţa Marcu, Livius Ciocârlie
ORA: 16.30 EDITURA CARTEA ROMÂNEASCĂ
Lansarea romanului „In vitro” - Daniela Raţiu
Prezintă: Nora Iuga, Ion Bogdan Lefter
ORA: 16.30 EDAGO SRL
Lansarea cărţii “Cine iubeşte şi lasă” – Brenda Stress, din Colecţia “Erossa”
ORA: 16.30 ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE BUCUREŞTI
“ASE online” – Oferta de servicii şi informaţii online prin www.ase.ro
Prezintă: Departamentul Campus Virtual şi Televiziune
Invitaţi: asist. univ. Grigore Piroşcă, asist. univ. Laurenţiu Şerban
ORA: 17.00 EDAGO SRL
Lansarea cărţii “Oligopedagogia” – Camelian Propinaţiu, din Colecţia “Intervenţii”
ORA: 17.00 ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE BUCUREŞTI
“Tehnologia informaţiei şi rolul ei în modernizarea procesului de învăţământ din cadrul Academiei de Studii Economice din Bucureşti”
Prezintă: Departamentul “Reţele”
ORA: 17.00 UNIVERSITATEA DIN BUCUREŞTI – EDITURA CREDIS
Demonstraţii de cursuri online
ORA: 17.30 EDITURA RAO
Lansarea volumelor “1001 de albume de ascultat într-o viaţă”
“Blue, black & White – Poveste Rolling Stones” – Ioan Big
Invitaţi: Ioan Big, Florian Pittiş
ORA: 18.00 UNIVERSITATEA DIN BUCUREŞTI - EDITURA CREDIS
Prezentare de servicii educaţionale: “Campusul Virtual al Universităţii din Bucureşti”

JOI, 23 NOIEMBRIE
ORA 12.00 AMBASADA FRANŢEI
Conferinţă de presă cu Stephane Audeguy, în cadrul Bibliotecii Gaudeamus - Cărtureşti

SPAŢIUL DE LANSĂRI 1
ORA: 11.00 – 11.30 EDITURA EMINESCU
Lansarea volumelor de poezie “Cadavru Frumos” – Bogdan Cristian Târziu
“Ancora” – Doru Cosmin Radu
Invitat: Traian T. Coşovei
ORA: 12.00 – 12.30 EDITURA EMINESCU
Lansarea volumului de poezie “O iarbă pentru ţărâna din mine...” – Cornel Crecană
Invitat: Traian T. Coşovei
ORA: 12.30 – 13.00 INSTITUTUL DE ŞTIINŢE ALE EDUCAŢIEI
Lansarea cărţii „Consilierea carierei.Compediu de metode şi tehnici”
Invitaţi: autorii, reprezentant UMEC – director Management, resurse umane
ORA: 13.00 – 13.30 EDITURA HISTORIA
Lansarea cărţii “Cunoaştere absolută” – Elena Dan
ORA: 13.30 – 14.00 EDITURA KULLUSYS
Lansarea cărţii „Magistrul – Povestea bis a maestrului D. I. Suchianu” – Irina Margareta Nistor
ORA: 14.00 – 14.30 UNIVERSUL JURIDIC
Lansarea cărţii “Apărarea în procesul civil” – Gheorghe Florea
ORA: 14.30 – 15.00 UNIVERSITATEA DIN BUCUREŞTI – EDITURA ARS DOCENDI
Prezentarea cărţii “Ştiinţă pe gheaţă cu chinezii în Antarctica” – Teodor Negoiţă
ORA: 15.00 – 15.30 EDITURA AMURG SENTIMENTAL
Lansarea cărţilor “Caleidescop” – Isabela Bârzoagă
“Vei deveni un cântec” – Mihai Moldoveanu
Invitaţi: Constantin Miu, Mihai Gheorghiu
ORA: 15.30 – 16.00 UNIVERSITATEA DIN BUCUREŞTI – EDITURA CREDIS
Învăţământul la Distanţă la Universitatea din Bucureşti – specializarea: Geografie
Invitaţi: prof. univ. dr. Mihai Ielenicz, asist. univ. drd. Florina Folea, lect. univ. dr. Marian Ene
ORA: 16.00 – 16.30 EDITURA DACIA
Lansarea cărţilor “Povestiri cu pictori” – Ioan Vădan
“Povestiri cu noimă” – Marian Icea
“Vânătoare de cai” – Ion Bledea
ORA: 16.30 – 17.00 EDITURA PRIOR BOOKS
Prezentarea seriei de manuale internaţionale dedicate problemelor actuale ale Uniunii Europene extinse
Invitaţi: profesori universitari, doctoranzi, studenţi, mediu academic, mass-media
ORA: 17.00 – 17.30 EDITURA HUMANITAS
Lansarea cărţii “Alfabetul de tranziţie” – Ştefan Cazimir
Invitaţi: Ştefan Cazimir, Daniel Cristea Enache, Lidia Bodea
ORA: 17.30 – 18.00 MONDEN MEDIA GROUP
Lansarea cărţii “O istorie trăită” – Paul Niculescu Mizil
ORA: 18.00 – 18.30 EDITURA HUMANITAS
Lansarea Seriei de autor Mihai Şora – cărţile : “A fi, a face, a avea”, “Sarea pământului”şi “Despre dialogul interior”
Invitaţi: Mihai Şora, Alex Ştefănescu, Tudorel Urian

SPAŢIUL DE LANSĂRI 2
ORA: 12.00 – 12.30 EDITURA BIBLIOTHECA
Lansarea cărţii “Istoria literaturii române moderne” – Şerban Cioculescu
Invitaţi: Barbu Cioculescu, Alexandru George, Nicolae Scurtu, Simona Cioculescu
ORA:13.00 – 14.00 EDITURA PRINCEPS EDIT – JUNIMEA
Lansarea cărţilor: “Civilizaţia românilor între medieval şi modern. Orizontul imaginii (1550 - 1800)” – Răzvan Theodorescu
Invitaţi: acad. Răzvan Theodorescu, prof. univ. dr. Ion Opriş, Narcis Dorin Ion
Prezintă: acad. Eugen Simion, Daniel Corbu
“Trandafirul sălbatic” – Ioanid Romănescu
Invitaţi: Vasile Bardan, Daniel Corbu
“Cronicar pe frontiera Poesis” – George Vulturescu
Invitaţi: Marin Mincu, Octavian Soviany
ORA: 14.30 – 15.00 EDITURA KULLUSYS
Lansarea cărţii „Marele Rapt Regal” – Mihai Pelin
ORA: 15.00 – 16.00 EDITURA PARALELA 45
Lansarea celor mai noi titluri din Colecţia “Ficţiune fără frontiere”
„Stalin cel bun” - Victor Erofeev
„Frumoasa Rusoaică” - Victor Erofeev
“Şarpele Nordului“ - Bernard du Boucheron
“O mână de oameni“ - Anne Wiazemsky
“Orăşele“ - John Updike
“Hotelul La crucea alpinistului“ - Arkadi & Boris Strugaţki
“33 de clipe de fericire“ - Ingo Schulze
“Viaţa şi neobişnuitele aventuri ale soldatului Ivan Cionkin” - Vladimir Voinovici
„Posedaţii” - Witold Gombrowicz
„Guignol`s Band” - Louis-Ferdinand Céline
Invitaţi: Nicolae Iliescu, Valerian Stoicescu, Irina Negrea, Antoaneta Olteanu, Constantin Geambaşu, Mircea Dragoman, Adriana Titieni
ORA: 16.00 – 16.30 EDITURA BIBLIOTHECA
Seara Basarabiei
Lansarea volumelor din ciclul “Poezia Acasă – Antologia poeţilor basarabeni ed. a II-a”: “Prometeu şi Pandora” – Mihai Cimpoi
“Când pe morţi îi strâng pantofii cum e mersul celor vii?”– Iulian Filip
Invitaţi: Mihai Cimpoi, Iulian Filip, Vasile Romanciuc, Grigore Vieru, Ion Hadârcă
ORA: 16.30 – 17.00 INSTITUTUL CULTURAL MISIONAR TRINITAS
Lansarea cărţilor „Viaţa Sfintei Cuvioase Parascheva, după versiunea arabă a Patriarhului Macarie al Antiohiei” (sec. XVII)
„Euharistie, Episcop, Biserică” – Mitropolit Ioan Zizioulas
ORA: 17.00 – 17.30 EDITURA TRITONIC
Colecţia “Comunicare / Media”; lansarea cărţii “Tirania actualităţii. O introducere în istoria şi teoria ştirilor” – Alina Bârgăoanu
Invitaţi: lect. univ. dr. Alina Bârgăoanu, prof. univ. dr. Remus Pricopie – decanul Facultăţii de Comunicare şi Relaţii Publice “David Ogilvy”, Bogdan Hrib – coordonatorul colecţiei
ORA: 18.00 – 18.30 EDITURA PARALELA 45
Lansarea “Dicţionarului biografic al literaturii române” - Aurel Sasu
Invitaţi: Aurel Sasu, Ion Bogdan Lefter, Călin Vlasie

SPAŢIUL DE EVENIMENTE 1 (nivel 3.20)
ORA: 11.00 – 12.00 EDITURA TAJ
Lansarea colecţiei “Long-seller” cu primul titlu “DEVDAS” – un roman de Saratchandra Chattopadhyay
Prezintă: Irina-Margareta Nistor
Invitaţi: critici şi redactori de film, diplomaţi, oameni de afaceri indieni
ORA: 15.00 – 15.30 EDITURA CD PRESS
Lansarea cărţii “Elemente de psihosociologie a grupurilor sportive” – Adrian Dragnea
Invitaţi: Mariana Bitang, Octavian Belu
ORA: 16.00 – 16.30 EDITURA VINEA
Lansarea cărţii de versuri „Clipa de apoi” - Aurelian Titu Dumitrescu
Invitaţi: Părintele Nicolae Constantin, Nicolae Makovei, Mihai Nenoiu, Aurelian Titu Dumitrescu, Ciprian Chirvasiu
ORA: 18.00 – 18.30 EDITURA VINEA
Lansarea antologiei de poezie „Cernela roşie” - Dumitru Peristeri
Invitaţi: Angela Marinescu, Nicolae Tzone, Ion Lazu s.a.

SALA DE MARMURĂ
ORA: 11.30 – 13.00 SOCIETATEA ROMÂNĂ DE RADIODIFUZIUNE – ECHIPA GAUDEAMUS
Întâlnire cu editorii
ORA: 15.00 – 16.00 EDITURA NEMIRA şi AMBASADA FRANŢEI
Lansarea cărţii “Teoria norilor” – Stephane Audeguy
InvitatI: Stephane Audeguy - autor, Dan Petrescu – traducător
ORA: 16.00- 17.00 AGENŢIA DE PRESĂ RADOR
Întâlnire cu clienţii şi posibilii săi clienţi, cu titlul „Bătălia pentru ştiri”
ORA: 17.00 – 18.00 EDITURA PARALELA 45
Lansarea cărţii: “Reiki – Ghid ilusrat” - Aurelian Curin, Mihai Albu
Invitaţi: dr. Aurelian Curin, maestru de Reiki, Mihai Albu, maestru de Reiki, Constantin Dumitru
ORA: 18.00 – 19.00 EDITURA CRITERION PUBLISHING
Lansarea cărţii „Emil Cioran în conştiinţa contemporanilor săi din exil” - Crestomaţie de Gabriel Stănescu

SALONUL DE CARTE PENTRU COPII
Amfitrioni: Karoly Borbely şi Grigore Vieru
ŞCOALA “SF. ELEFTERIE” NR.150 – “Expoziţie fotografică” clasele V-VIII
Zilnic la spaţiul de lectură: „Biblioteca magică” – concurs cu premii, tombolă; premiul cel mare: o bibliotecă cu cărţi
ORA: 10.30 – 11.30 ŞCOALA “SF. ELEFTERIE” NR.150 (atelierul de colorat)
Atelier de creaţie (colorat), clasa I – A,B,C,D,E
Invitat: prof. Sânziana Baranga
ORA: 10.30 – 11.30 ŞCOALA “SF. ELEFTERIE” NR.150 (scenă)
“Dans” – demonstraţie, clasa a IV-a – B,C,E
“Grup vocal” – clasa a IV-a A
Invitat: prof. C. Manea
ORA: 11.00 – 11.30 EDITURA TEORA (spaţiul de lectură)
Lansarea cărţii “Culorile (mă joc cu magneţi)” – xxx-Phidal
ORA: 11.30 – 12.00 EDITURA TEORA (spaţiul de lectură)
Lansarea cărţii “Animalele domestice (mă joc cu magneţi)” – xxx-Phidal
ORA: 11.30 – 14.00
Atelierul “Culoare şi fantezie” – învăţăm să colorăm (atelierul de colorat)
ORA: 12.30 – 13.00 ŞCOALA “SF. ELEFTERIE” NR.150 (spaţiul de lectură)
Recenzie de carte – clasa a IV-a
ORA: 13.00 – 14.00 ASOCIAŢIA DIVERTISMENT, DISTRACŢIE ŞI EDUCAŢIE (scenă)
Modelaj baloane
ORA: 13.00 – 15.00 SOCIETATEA ROMÂNĂ DE RADIODIFUZIUNE - TEATRUL NAŢIONAL RADIOFONIC (spaţiul de lectură)
Concurs teatral pentru copii – „Recunoaşteţi personajul?”
REALIZATOR: Sanda Socoliuc, Irina Soare şi Simona Vasiliu (Redacţia Teatru)
ORA14.00 – 15.00
“Creionul fermecat” – Concurs de colorat (atelierul de colorat)
ORA: 17.00 – 17.30 EDITURA TEORA (spaţiul de lectură)
Lansarea cărţii “Micii dinozauri” – xxx-Phidal
ORA: 17.30 – 18.00 EDITURA TEORA (spaţiul de lectură)
Lansarea cărţii “Lumea zânelor (prima mea carte de puzzle)” – xxx-Phidal
ORA: 18.00 – 18.30 EDITURA TEORA (spaţiul de lectură)
Lansarea cărţii “Cum se luptau dinozaurii” – Jinny Johnson

LA STAND
Zilnic, la standul Rador, între orele 11-12, concursuri-surpriză la care se pot câştiga obiecte promoţionale.
Tot zilnic, la standul RADOR, se pot contracta abonamente pentru fluxurile de ştiri şi buletinele tematice ale Rador la preţuri promoţionale.
La standul Comisiei Naţionale a României pentru UNESCO, prezintă „Cultura Radio” în şcoli
ORA: 11.00 ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE BUCUREŞTI
“Manualul universitar” – noutăţi editoriale
Prezintă: Liliana Matei, redactor şef, Editura ASE
ORA 11.30 RADIO ROMÂNIA CULTURAL
„Timpul prezent” – moderator Elena Vlădăreanu
ORA 12.00 RADIO ROMÂNIA CULTURAL
„Vorba de cultură” – moderator Ema Stere
ORA: 12.30 EDITURA CASA RADIO
Noi apariţii în colecţia „Radio-prichindel” (audiobook): „Măria sa puiul pădurii” – Mihail Sadoveanu, „Prinţ şi cerşetor” – Mark Twain
Invitaţi: Sofia Şincan, Vasile Socoliuc, Ion Lucian
ORA 13.00 RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI
Întâlnire cu actori din emisiunile de divertisment şi teatru radiofonic difuzate la RRA
Tematică: „Comedia de sâmbătă” de la RRA se prezintă cu „Ceaiul nostru cel de toate zilele” – Eugen Cristea, Mitică Popescu, Cristina Deleanu
Ora veselă la RRA se prezintă cu:
„Ţepe de primăvară” – Cristina Stamate, Valentin Teodosiu
„Bărbaţi disperaţi” – Claudiu Bleonţ, Marius Florea Vizante
ORA: 13.00 ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE BUCUREŞTI
Lansare de carte tipărită şi electronică “Standardizarea şi certificarea produselor şi serviciilor” – conf. univ. dr. Dinu Vasile
Invitaţi: conf. univ. dr. Puiu Nistoreanu, conf. univ. dr. Sorin George Toma
ORA: 14.00 EDITURA CORINT
Lansarea romanului "Adio, Europa" - Ion D. Sîrbu, din Colecţia Scriitori români
Prezintă: Eugen Negrici, Ion Barbu, Paul Cernat, Daniel Cristea-Enache (coordonatorul colecţiei)
ORA: 14.00 EDITURA POLIROM
Lansarea volumului „Noul capitalism românesc” - Vladimir Pasti
Prezintă: Mihaela Miroiu, Alin Teodorescu
ORA: 15.00 EDITURA POLIROM
Lansarea volumului „Crimă şi moralitate” - Ileana Mălăncioiu
Prezintă: Cristian Tudor Popescu, Eugen Negrici, Daniel Cristea-enache
ORA: 15.00 RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI
Lansarea cărţii „Timpul Lor” - Costin Enache
Invitaţi: Emil Hossu, Catrinel Dumitrescu, Titus Vîjeu
ORA: 16.00 EDITURA POLIROM
Lansarea volumelor „Jurnalismul cultural şi de opinie” şi „Tehnici de redactare în presa scrisă” - Sorin Preda
Prezintă: Mihai Coman, Marian Petcu
ORA: 16.00 UNIVERSITATEA DIN BUCUREŞTI - EDITURA CREDIS
Programe de educaţie permanentă la Departamentul ID al Universităţii din Bucureşti (CISCO, ECDL, Microsoft)
ORA: 16.30 ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE BUCUREŞTI
"Verifică-ţi cunoştinţele de cultură economică generală!" - concurs cu premii
ORA 16.30 AMBASADA FRANŢEI
Întâlnire cu autorul Stephane Audeguy. Sesiune de autografe.
Invitat: Stephane Audeguy – scriitor (Teoria norilor)
ORA: 16.30 EDAGO SRL
Lansarea cărţii “Femeia despărţită de bărbat” – Brenda Stress, din Colecţia “Erossa”
ORA: 17.00 EDITURA MINERVA
Lansarea colecţiei “ Succese contemporane”, volumele:
“Clepsidra” - Julie Parsons, “Mă cheamă Rose, ca pe mama” - Veronique Ovalde
Invitaţi: Ana Andreescu, Carmen Marzea si editorul
ORA: 17.00 EDAGO SRL
Lansarea cărţii “Iniţiere în grafica publicitară” – prof. D. Sandu, din Colecţia “Pestalozzi”
ORA: 17.00 UNIVERSITATEA DIN BUCUREŞTI - EDITURA CREDIS
Demonstraţii de cursuri online
ORA: 17.00 EDITURA POLIROM
Lansarea celui mai nou volum de versuri „Cartea aleanului” - Leonard Cohen
Prezintă: Bogdan-Alexandru Stănescu, Mircea Mihăieş, Şerban Foarţă, Cristina
Chevereşan
ORA: 17.30 ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE BUCUREŞTI
"Biblioteca virtuală" – o importantă bază informativă pentru studenţii ASE
ORA: 17.00 - 19.00 EDITURA COMPANIA
Sesiune de autografe Adrian Gavrilescu – “Noii precupeţi. Intelectualii publici din România de după 1989”
ORA: 18.00 UNIVERSITATEA DIN BUCUREŞTI - EDITURA CREDIS
Prezentare de servicii educaţionale: "Campusul Virtual al Universităţii din Bucureşti"

VINERI, 24 NOIEMBRIE
ORA:17.00 SALONUL ILUSTRATORILOR DE CARTE (NE) PUBLICAŢI
Vernisaj

SPAŢIUL DE LANSĂRI 1
ORA: 11.00 – 11.30 EDITURA EMINESCU
Lansarea volumului “Descătuşare” – Jeanine Rotem-Galmore
Invitat: Traian T. Coşovei
ORA: 11.30 – 12.30 EDITURA HUMANITAS şi HUMANITAS MULTIMEDIA
Lansarea audiobook-urilor „Despre bucurie în Est şi în Vest şi alte eseuri” - Andrei Pleşu şi „Despre minciună” - Gabriel Liiceanu
Lansarea cărţii „Despre bucurie în Est şi în Vest şi alte eseuri” - Andrei Pleşu
Invitaţi: Andrei Pleşu , Gabriel Liiceanu
ORA: 12.30 – 13.00 EDITURA KULLUSYS
Lansarea cărţii „Anatomia omului” – T. Seicaru, Fl. Alexe, V. Ranga
ORA: 13.00 – 13.30 EDITURA EMINESCU
Lansarea volumului “Râsu’-Plânsu’ în Ţara Absurdului” – Vasile Farago
Invitat: Dumitru Matală
ORA: 13.30 – 14.00 EDITURA TEHNICĂ
Lansarea cărţii “Zidul şi iedera” – Mircea Maliţa
ORA: 14.00 – 14.30 EDITURA HUMANITAS
Lansarea cărţii “Spovedanie la Tanacu” – Tatiana Niculescu Bran
Invitaţi: Tatiana Niculescu Bran, Gabriel Liiceanu, Eugen Istodor, Robert Turcescu
ORA: 15.00 – 15.30 EDITURA HUMANITAS
Lansarea cărţii “Evgheniţii “- Constanţa Vintilă-Ghiţulescu
Invitaţi: Simona Sora, Constanţa Vintilă-Ghiţulescu, Lidia Bodea, Alexandru Ofrim, Cătălin D.Constantin
ORA: 15.30 – 16.00 EDITURA AMURG SENTIMENTAL
Lansarea cărţilor “Semnul Coroanei” – Marga Dumitrescu-Frasinu
“Primăvara salcâmilor” – Mircea Tutilă
Invitaţi: Ion Machidon, Nicolae Rotaru, Petruş Andrei
ORA: 16.00 – 16.30 UNIVERSITATEA DIN BUCUREŞTI - EDITURA CREDIS
Lansarea cărţii “Tehnologii Informatice şi de Comunicare în Educaţie” – conf. univ. dr. Bogdan Logofătu
ORA: 16.30 – 17.00 EDITURA DACIA
Lansarea cărţilor: “Memorii” – Al. Vaida Voevod
“Biografia ideii de literatură” – Adrian Marino
ORA: 17.00 – 17.30 EDITURA HUMANITAS
Lansarea Seriei de autor Eric-Emmanuel Schmitt,
Cărţile: „Milarepa”, „Domnul Ibrahim şi florile din Coran”, „Oscar şi tanti Roz”
Invitaţi: Florin Iaru, Mircea Diaconu, Andrei Brezianu, Denisa Comănescu
ORA: 17.30 – 18.00 EDITURA CAPITEL
Lansarea cărţii “Reoarhitectura – o hero-gamie profană” – Roman Popa

SPAŢIUL DE LANSĂRI 2
ORA: 12.00 – 12.30 EDITURA BIBLIOTHECA
Lansarea cărţii “O istorie condensată a literaturii române. 1880-2000” vol.I şi vol.II – Henri Zalis
Invitaţi: Dumitru Radu Popescu, Daniela Zeca-Buzura, Carmen Muşat, Aura Christi, Adrian Mihalache
ORA: 12.30 – 13.00 UNIVERSITATEA DIN BUCUREŞTI - EDITURA ARS DOCENDI
Lansarea cărţii “Amintiri” – Coca Meţianu
ORA: 13.00 – 13.30 EDITURA HUMANITAS
Lansarea cărţii “Înţeleptul singuratic” - Grete Tartler
Invitaţi: Grete Tartler, Lidia Bodea
ORA: 13.30 – 14.00 UNIVERSITATEA DIN BUCUREŞTI - EDITURA CREDIS
"Învăţământul la Distanţă – specializarea Administraţie Publică"
Invitaţi: prof. univ. dr. Magdalena Platis, prof. univ. dr. Viorel Cornescu
ORA: 14.00 – 14.30 EDITURA HISTORIA
Lansarea cărţii “De la Washington la Bucureşti „ - Andrei Brezianu
ORA: 14.30 – 15.00 EDITURA HISTORIA
Lansarea cărţii “De la o lovitură de stat la alta” – Ion Cristoiu
ORA: 15.00 – 15.30 EDITURA C.H. BECK
Lansarea cărţii “Legea procedurii insolvenţei” – Ioan Adam, Codruţ Savu
ORA: 15.30 – 16.00 SOFTWIN
Lansare produs
ORA: 16.00 – 16.30 EDITURA BIBLIOTHECA
Lansarea cărţilor: “Istoria tiparului românesc” – Agnes Erich
“Pagini de istorie literară: studiu, articole, note” – Victor Petrescu
InvitatI: Gheorghe Buluţă, Mircea Anghelescu, Dan Horia Mazilu, Emil Vasilescu
ORA: 16.30 – 17.00 FUNDAŢIA CULTURALĂ IDEEA EUROPEANĂ
Lansarea cărţii “Roman epistolar” – Rilke, Ţvetaieva, Pasternak
Invitaţi: Janina Ianoşi
AMFITRION: Aura Christi
ORA: 17.00 – 17.30 EDITURA TRITONIC
"Preludiul unei capodopere": lansarea volumului „Dune: Casa Atreides” - Brian Herbert, Kevin J. Anderson
Prezentarea ultimelor apariţii de la Millennium Press
Invitaţi: Cristina şi Ştefan Ghidoveanu, Liviu Radu, Mihai Dan Pavelescu, Florin Pitea
ORA: 17.45 – 18.30 FUNDAŢIA CULTURALĂ IDEEA EUROPEANĂ
Lansarea cărţii “Scriitorii şi puterea” – Marin Radu Mocanu
Prezintă: Nicolae Breban, Aura Christi
SPAŢIUL DE EVENIMENTE 1 (nivel 3.20)
ORA: 12.30 – 13.00 EDITURA CURTEA VECHE
Lansarea cărţii „Media culpa” – Brânduşa Armeanca, coordonator Doina Jela
ORA: 13.00 – 14.00 UNIUNEA EDITORILOR DIN ROMÂNIA
Conferinţa de presă: Lansarea campaniei de selecţie a candidaturilor la premiile Consiliului Internaţional al Cărţii pentru Copii şi Tineret (IBBY): Premiile Hans Cristian Andersen (autori şi ilustratori), Lista de onoare (autori, ilustratori şi traducători), Programe de lectura, Bienala ilustratorilor de la Bratislava etc.
ORA: 14.00 – 15.00 EDITURA AULA
Lansarea volumului “55 de romane româneşti” – Evelina Cîrciu, Katalin Baltin
Invitaţi: Andrei Bodiu, Caius Dobrescu, Alexandru Muşina
ORA: 15.00 – 16.00 EDITURA AULA
Lansarea romanului “Ecluza” – Radu Mareş
Invitaţi: Virgil Podoabă, Andrei Bodiu, Alexandru Muşina
ORA: 16.00 – 17.00 ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE BUCUREŞTI
Programele internaţionale cu dublă diplomă ale Academiei de Studii Economice din Bucureşti (I)
- MBA Româno-German, organizat în cooperare cu Fachhochschule Gelsenkirchen şi Incubatorul de Afaceri Emscher Lippe GmbH din Germania, în cadrul facultăţii Administrarea Afacerilor (cu predare în limbi străine)
- Master – contabilitate, Control, Audit, organizat în cadrul facultăţii Contabilitate şi Informatică de Gestiune în cooperare cu CNAM-INTEC Paris
- Master – Contabilitatea afacerilor în limba engleză, organizat în cooperare cu ATC – Marea Britanie
Invitaţi: prof. univ. Jean-Michel Nicolle – director adj. INTEC, prof. univ. Philippe Germak – INTEC, dr. Michael Schroeder – director general “Burda” România, prof. univ. dr. Nicolae Al. Pop – director MBA Româno-German, prof. univ. dr. Pavel Năstase – director Master Contabilitate, Control, Audit
ORA: 17.00 – 17.30 EDITURA PARALELA 45
Lansarea cărţii “Frigul intermediar” - Dinu Flămând, Colecţia "Biblioteca Românească"
Invitaţi: Dinu Flămând, Călin Vlasie
ORA: 17.30 – 18.00 EDITURA PARALELA 45
Lansarea celor mai noi titluri din Colecţia "Bestseller"
“Iceberg “ - Serge Brussolo
“Marele maestru al templierilor “ - Ines Nollier
“Iadul purpuriu “ - Mayra Montero
“Cavalerii regatului “ - David Camus
Invitaţi: Mirela Petcu, Al. Th. Ionescu, Nicolae Constantinescu, Ciprian Jeler
ORA: 18.00 – 18.30 EDITURA CARTEA ROMÂNEASCĂ
Lansarea revistei „Noua literatură” - editor-coordonator Luminiţa Marcu
Participă: redacţia şi invitaţii săi

SPAŢIUL DE EVENIMENTE 2 (nivel 7.70)
ORA: 12.00 – 14.00 RADIO ROMÂNIA MUZICAL
Întâlnire cu ascultătorii pe tema “Opera la Radio România Muzical”. Reflectă emisiunile noastre amploarea fenomenului liric în lume şi interesul pentru operă al melomanilor?
Invitaţi: domnul ambasador (R) Sorin Bottez şi maestrul Nicolae Herlea – bariton
Răspunde Ligia Ardelean
ORA: 14.00 – 14.30 EDITURA UNIVERSUL JURIDIC
Lansarea cărţii "Curtea de apel Bucureşti – Culegeri de practică judiciară 2005"
ORA: 14.30 – 15.00 EDITURA UNIVERSUL JURIDIC
Lansarea cărţii “Tratat de publicitate imobiliară” – Marian Nicolae
ORA:15.00 – 16.00 EDITURA PRINCEPS EDIT - JUNIMEA
Lansarea cărţilor “Avangarda sârba” – Miljurko Vukadinovic
Invitaţi: Adam Puslojic, Călin Cocora
“Arca – opera poetica” – Mihai Ursachi
Invitaţi: Traian T. Coşovei, Daniel Corbu
Colecţia Document, seria "Scriitori în amintirile contemporanilor"
Invitaţi: George Mihalcea, Daniel Corbu
ORA: 16.00 – 16.30 EDITURA CAPITEL
Lansarea cărţii “Arta cărţii – cartea veche românească 1508-1700” (ediţia a III-a) – Ana Andreescu
Invitaţi: Vasile Parizescu - preşedinte al Societăţii Colecţionarilor Români, Adrian Silvan Ionescu - critic de artă.
ORA: 16.30 – 17.00 ASOCIAŢIA VICTIMELOR ACCIDENTELOR DE CIRCULAŢIE
Masa rotundă “Accidentul de circulaţie”
Invitaţi: profesori, educatori
ORA: 17.00 – 19.00 SALONUL ILUSTRATORILOR DE CARTE (NE) PUBLICAŢI
Lansarea catalogului „Clubul Ilustratorilor”.
Masă rotundă cu tema „Tânăr ilustrator caută editor”
MODERATOR: Stela Lie
Invitaţi: Oana Grunewald, Dinu Dumbravician, Dana Moroiu, Vladimir Bulat, Mihai Elek

SALA DE MARMURĂ
ORA: 10.00 – 12.00 EDITURA FUNDAŢIEI ROMÂNIA DE MÂINE
Departamentul de limbaje specializate: „Dicţionar explicativ poliglot de termeni comunitari”
16 titluri – Cursuri practice de limbă franceză şi engleză pe domenii
ORA: 12.00 – 14.00 SOCIETATEA ROMÂNĂ DE RADIODIFUZIUNE
CONCURSUL DE LECTURĂ “MIRCEA NEDELCIU”
ORA: 14.00 – 14.30 EDITURA VREMEA
„Noaptea Valahiei - Jurnal intim 1952-1958” - Petre Pandrea
ORA: 14.30 – 15.00 EDITURA VREMEA
„Înfruntând vestul - PCR, România lui Dej şi politica americană de îngrădire a comunismului" - Paul Nistor
ORA: 15.00 – 15.30 EDITURA VREMEA
„Fresca unei vieţi" - Cecilia Cuţescu Storck
ORA: 15.30 – 16.00 EDITURA VREMEA
Lansarea noii colecţii a editurii, "Roşu şi negru"
ORA: 16.00 – 17.00 CENTRUL DE TINERET AL BIBLIOTECII METROPOLITANE BUCUREŞTI
Dezbatere televizată cu tema “Cultura urbană în ofensivă” – coordonator Alexandru Horia
ORA 17.00 – 18.00 EDITURA CRITERION PUBLISHING
Debut în poezie: “Nocturnele lumii” – Cristian Balint
“Transplant de ghimpi” – Daniela Micu
Invitaţi: Cristian Balint, Daniela Micu, prof. univ. Ion Rotaru
Prezintă: poetul Ştefan Ioanid

SALONUL DE CARTE PENTRU COPII
Amfitrioni: Mioara Mandas-Vergu şi Toma Mareş
ŞCOALA “SF. ELEFTERIE” NR.150 – Expoziţie fotografică clasele V-VIII
Zilnic la spaţiul de lectură: „Biblioteca magică” – concurs cu premii, tombolă; premiul cel mare: o bibliotecă cu cărţi
ORA: 10.30 – 11.30 ŞCOALA “SF. ELEFTERIE” NR.150 (atelierul de colorat)
Atelier de colorat – clasa a IV-a A,B,C,D,E
"Dans" – demonstraţie – clasa a II-a C (scenă)
ORA: 10.30 – 11.30 EDITURA PARALELA 45 (atelierul de colorat)
Lansarea cărţilor: “Educarea limbajului”, “Activităţi matematice”, “Cunoaşterea mediului”
pentru copiii de 3 – 5 ani şi 5 – 7 ani
Autori: insp. Carmen Săndulescu şi insp. Măruţă Ristoiu de la I.S.J. Argeş
Prezintă: prof. Mădălina Pricop, prof. Sînziana Baranga, prof. Roxana Din
ORA: 11.00 – 11.30 EDITURA TEORA (spaţiul de lectură)
Lansarea cărţii “Gândeşte şi lipeşte” – xxx-Edition Caramel
ORA: 11.30 – 12.00 EDITURA TEORA (spaţiul de lectură)
Lansarea cărţii “Han-sie” – xxx-Edition Caramel
ORA: 11.30 – 12.00
“Culoare şi fantezie” (atelierul de colorat)
ORA: 12.00 – 13.00 EDITURA PARALELA 45 (atelierul de colorat)
Lansarea cărţilor publicate în Colecţia "Bufniţa"
“Eliberarea Fatmei / Die Errettung Fatmes “ - Wilhelm Hauff
„Tom Walker şi Diavolul / The Devil and Tom Walker" - Washington Irving
Invitaţi: Roxana Din, Sînziana Baranga, Cristina Tomescu
ORA: 13.00 – 15.00 SOCIETATEA ROMÂNĂ DE RADIODIFUZIUNE – TEATRUL NAŢIONAL RADIOFONIC (spaţiul de lectură)
Concurs teatral pentru copii – „Recunoaşteţi personajul?”
REALIZATORI: Sanda Socoliuc, Irina Soare, Simona Vasiliu (Redacţia Teatru)
ORA: 13.00 – 14.00 ASOCIAŢIA DIVERTISMENT, DISTRACŢIE ŞI EDUCAŢIE (scenă)
Modelaj baloane
ORA: 13.00 – 16.00
“Poveşti colorate” – ilustraţie de carte (atelierul de colorat)
ORA: 16.00 – 17.00
“Lumea poveştilor” – concurs pentru ilustraţie de carte (atelierul de colorat)
ORA: 17.00 – 17.30 EDITURA TEORA (spaţiul de lectură)
Lansarea cărţii “Lumea zânelor (autocolante)” – xxx-Edition Phidal
ORA: 17.30 – 18.00 EDITURA TEORA (spaţiul de lectură)
Lansarea cărţii “Supervehicule” – xxx- Edition Phidal
ORA: 18.00 – 18.30 EDITURA TEORA (spaţiul de lectură)
Lansarea cărţii “Maşini de vis” – xxx-Edition Phidal

LA STAND
Zilnic, la standul Rador, între orele 11-12, concursuri-surpriză la care se pot câştiga obiecte promoţionale.
Tot zilnic, la standul RADOR, se pot contracta abonamente pentru fluxurile de ştiri şi buletinele tematice ale Rador la preţuri promoţionale.
Standul Comisiei Naţionale a României pentru UNESCO, prezintă „Biblioteca şcolii, inima şcolii” - explicare a programului UNESCO (în colaborare cu Fundaţia „Eugeniu Vîntu”) care, de aproape 3 ani, aprovizionează cu reviste şi cărţi biblioteci ale şcolilor din mediul rural
Standul Comisiei Naţionale a României pentru UNESCO, prezintă „Filmele documentare pentru ora de clasă”
ORA: 11.00 ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE BUCUREŞTI
Lansare de carte tipărită şi electronică “L’embauche dans les multinationales – Cours interactif, Premiere partie: Des savoirs. Deuxieme partie: Des savoir-faire” – prof. univ. dr. Micaela Gulea, conf. univ. dr. Ruxandra Constantinescu-Ştefănel
Invitaţi: prof. univ. dr. Carmen Stoean, şeful Catedrei de Limbi Romanice şi Comunicare în Afaceri
ORA: 11.00 EDITURA PRIOR BOOKS
Prezentarea lucrării enciclopedice “Cambridge History of ancient world” – 18 volume
Invitaţi: mediul universitar, istorici, antropologi, studenţi
ORA 11.30 RADIO ROMÂNIA CULTURAL
"Timpul prezent" – moderator Elena Vlădăreanu
ORA 12.00 RADIO ROMÂNIA CULTURAL
"Vorba de cultură" – moderator Ema Stere
ORA: 12.30 EDAGO SRL
Lansarea cărţii “Copii din ziua de azi” – Brenda Stress, din Colecţia “Erossa”
ORA: 13.00 ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE BUCUREŞTI
"Şcoala doctorală în Academia de Studii Economice din Bucureşti"
Prezintă: prof. univ. dr. Ion Smeureanu, director Departamentul de pregătire doctorală
Invitaţi: prorector prof. univ. dr. Ion Stancu
ORA: 13.30 EDITURA HUMANITAS
Lansarea cărţii “Opere” - Søren Kierkegaard
Invitaţi: Grete Tartler, Ana Stanca Tăbăraşi, Gabriel Liiceanu
ORA: 14.00 EDITURA POLIROM
Lansarea volumului „Colonia rîsa-plînsa” - Ion Barbu
Prezintă: Adrian a lui Gheorghe, Mihaela Şchiopu
ORA: 14.00 EDITURA CASA RADIO
Ediţii 2006 ale bestsellerurilor din colecţia „Biblioteca de poezie românească” (audiobook): „Cartea vorbită” – Nichita Stănescu, „Poeme necunoscute” – Mihai Eminescu, „Poeme în garanţie” – Mircea Cărtărescu
Invitaţi: Al. Condeescu, Bogdan Ghiu
ORA: 14.00 EDITURA DIDACTICĂ ŞI PEDAGOGICĂ
Lansarea cărţii „Discipolii crimei în România” – Traian Tandin
ORA: 14.00 AMBASADA STATULUI ISRAEL
Prezenţa scriitorului israelian Sami Michael, la standul Ambasadei Israelului.
ORA: 14.30 EDITURA DIDACTICĂ ŞI PEDAGOGICĂ
Lansarea cărţii „Încălzire globală sau glaciaţiune?” – Teofil Gridan, Nicolae Ţicleanu
ORA: 15.00 EDITURA POLIROM
Lansarea celor mai noi 10 titluri traduse în colecţia "Biblioteca Polirom: „Aş vrea să mă aştepte şi pe mine cineva" - Anna Gavalda; „Iluzionistul" - Hari Kunzru; „Sîmbătă" - Ian McEwan; „Piticii morţii" - Jonathan Coe; „Povestea unui idiot spusă de el însuşi” - Felix de Azua; „În supa miso" - Ryu Murakami; „Samarkand şi Scările Levantului" - Amin Maalouf; „Catilinarele”- Amélie Nothomb
Prezintă: Bogdan-Alexandru Stănescu, Daniel Nicolescu, Dan Croitoru, Ion Creţu, Mihaela Spineanu
ORA: 15.00 EDITURA VINEA
Lansarea cărţii de versuri „Melancolia” - Constantin Creţan
„Poeme” - Mihai Minculescu
Invitaţi: Alex. Ştefănescu, Ion Lazu, Mihai Minculescu, Constantin Creţan s.a
ORA: 16.00 EDITURA POLIROM
Lansarea romanului „Derapaj” - Ion Manolescu
Prezintă: Paul Cernat, Carmen Muşat
ORA: 16.00 EDITURA PRIOR BOOKS
Prezentarea cărţii “Brockhaus Enzyklopaedia”
Prezintă: conf. univ. dr. Ioana Crăciun-Fischer – catedra de germanistică – Universitatea Bucureşti
Invitaţi: mediul academic, profesori, diplomaţi
ORA: 16.00 UCMR – EDITURA MUZICALĂ
Prezentarea revistei “Actualitatea muzicală”, a Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor din România
Invitaţi: Octavian Ursulescu, Mihai Cosma
ORA: 16.00 EDITURA CORINT
Lansarea romanului “Manhattan Transfer“ - John dos Passos, pentru prima oară tradus în limba română. Traducere de Adrian Buz. Editura Leda.
Prezintă: Mircea Mihăieş, Cosana Nicolae, Adrian Buz, Florina Pârjol (Editura Leda)
ORA: 16.00 EDITURA COMPANIA
Sesiune de autografe Alexandra Târziu – “Libertatea peştilor captivi. Scene globale”
ORA: 17.00 EDITURA MINERVA
Lansarea colecţiei “ FANTASTICA”, volumul intai al seriei Terry Brooks, “ Primul rege Shannara”.
Invitaţi: Alexandru Mironov, Denisa Feyes si editorul
ORA: 17.00 EDITURA VINEA
Lansarea cărţii de versuri-colaje „Im Haarknoten wohnt eine Dame / În coc locuieşte o damă” - Herta Müller
„Prozarium” - Şerban Foarţă
„Zăpezile de niciodată” - Alexandru Lungu
Invitaţi: Nora Iuga, Constantin Abăluţă, Mihail Gălăţanu, Nicolae Tzone
ORA: 17.00 EDITURA POLIROM
Lansarea volumului „Sic transit Gloria…” - Adrian Cioroianu
Prezintă: Cristian Preda, Cătălin Avramescu
ORA: 17.00 UNIVERSITATEA DIN BUCUREŞTI - EDITURA CREDIS
Demonstraţii de cursuri online
ORA: 17.30 EDITURA PRIOR BOOKS
Prezentarea cărţii “Photography inspiration”
Invitaţi: specialişti din domeniile artistic şi media
ORA: 17.30 ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE BUCUREŞTI
ASE vă aşteaptă la învăţământul masteral şi postuniversitar online (I)
Prezintă: Departamentul Campus Virtual şi Televiziune
ORA: 18.00 UNIVERSITATEA DIN BUCUREŞTI - EDITURA CREDIS
Prezentare de servicii educaţionale: Campusul Virtual al Universităţii din Bucureşti

SÂMBĂTĂ, 25 Noiembrie
ORA: 14.00 – 18.00 BURSA DE CONTACTE
MBA Express Day

SPAŢIUL DE LANSĂRI 1
ORA: 11.00 – 11.30 EDITURA EMINESCU
Lansarea volumului de versuri “Poeme Aforistice” – Stelian Filip
Invitat: Dumitru Matală
ORA: 11.30 – 12.00 EDITURA DACIA
Lansarea colecţiei "Dicţionare" – 20 noi titluri
ORA: 12.00 – 12.30 Q-T-RAZ
Lansare album de fotografie
ORA: 12.30 – 13.00 EDITURA HUMANITAS
Lansarea celor mai noi titluri din Colecţia “Raftul Denisei”, colecţie coordonată de Denisa Comănescu: „Confesiunile lui Max Tivoli”- Andrew Sean Greer; „Călăreţul suedez”- Leo Perutz; „Akhenaton, cel ce sălăşluieşte în adevăr”- Naghib Mahfuz; „Plânsul lui Nietzsche”- Irvin D. Yalom; „În clipa morţii”- Jim Crace; „Pasiunea” -Jeanette Winterson.
Invitaţi: Marius Chivu, Micaela Ghiţescu, Andrei Ionescu, Elisabeta Lăsconi, Carmen Muşat, Radu Paraschivescu, Ion Vianu, Denisa Comănescu
ORA: 13.00 – 13.30 EDITURA EMINESCU
Lansarea volumelor “Şarama” – Oana Stoica Mujea
Invitat: Rodica Diaconu
ORA: 13.30 – 14.00 EDITURA PARALELA 45
Lansare cărţii “Gustul viitorului” - Jean-Claude Guillebaud, Colecţia "Studii Socio-Umane"
Invitaţi: Jean-Claude Guillebaud, Dinu Flămând, Luiza Palanciuc, Stelian Tănase, Lucian Pricop
ORA: 14.00 – 14.30 EDITURA HUMANITAS
Lansarea cărţilor “Revoluţia ca eşec” şi “L.A. versus N.Y” - Stelian Tănase
Invitaţi: Stelian Tănase, Radu Paraschivescu
ORA: 14.30 – 15.00 EDITURA AULA
Lansarea volumului “Ghid ortografic, ortoepic şi morfologic” – Ramona Degi, Raluca Scarlat
Invitaţi: Andrei Bodiu, Alexandru Muşina
ORA: 15.00 – 15.30 EDITURA HUMANITAS
Lansarea cărţii “Fie-ne tranziţia uşoară. Perle româneşti” - Radu Paraschivescu
Invitaţi: Cătălin Ştefănescu, Gabriel Liiceanu, Lidia Bodea, Radu Paraschivescu
ORA: 15.30 – 16.00 EDITURA AMURG SENTIMENTAL
Lansarea cărţilor “De ce, Doamne” – Călin Colhon
“De la circ la poezie” – Amanda Lupaşcu
“Poveştile Elenei” – Elena Călugăru Baciu
Invitaţi: Ion Machidon, Constantin Bogdan, Miron Ţic
ORA: 16.00 – 16.30 HUMANITAS MULTIMEDIA
Lansarea Seriei de autor Răzvan Voiculescu
Invitaţi: Răzvan Voiculescu, Nicu Alifantis, Andreea Grigorean, Mircea Toma, Anca Dumitru
ORA: 16.30 – 17.00 EDITURA DACIA
Lansarea cărţilor “Revista Echinox” – Traian Vedinaş
“Viaţa romanţată a lui Dumnezeu” – Saşa Pană
ORA: 17.00 – 17.30 EDITURA TRITONIC
Colecţia “fiction.ro” – un an de la apariţie
Invitaţi: Michael Hăulică – coordonatorul colecţiei, Liviu Radu – traducător, Mihai Iovănel – critic
ORA: 17.30 – 18.00 EDITURA PARALELA 45
Lansarea celor mai noi titluri din Colecţia “Ora de lectură”
“Campionul greilor“ - Jack London
“Căpitanul Pamphile“ - Alexandre Dumas
“Contele cel viteaz“ - Alexandre Dumas
“Fiul lupului “ - Jack London
“Un oraş plutitor“ - Jules Verne
“Proză“ - Mihai Eminescu
“Poezii II. Postume“ - Mihai Eminescu
“Poezii I. Antume“ - Mihai Eminescu
“Cristofor Columb“ - Jules Verne
“Copiii căpitanului Grant“ - Jules Verne
“Poveşti“ - Petre Ispirescu
“Teatru“ - I.L. Caragiale
“Proză“ - I.L. Caragiale
“Poveşti, povestiri, Amintiri din copilărie“ - Ion Creangă
“Poveşti din India“ - Rudyard Kipling
Invitaţi: Mihai Şora, Ion Hobana, Lucian Pricop

SPAŢIUL DE LANSĂRI 2
ORA: 10.30 – 11.00 EDITURA CAPITEL
Lansarea cărţii de poezie “Tractări” – Adrian Gabriel Mirea
ORA: 11.30 – 12.00 EDITURA UNIVERSUL JURIDIC
Lansarea cărţii “Contractul de vânzare-cumpărare” – Ioan Popa
ORA: 12.00 – 12.30 EDITURA BIBLIOTHECA
Lansarea cărţii “O istorie geopolitică şi a geocivilizaţiei românilor” – George Coandă
Invitaţi: Mihai Stan, Dan Gâju, Victor Petrescu
ORA: 13.00 – 13.30 UNIVERSITATEA DIN BUCUREŞTI – EDITURA CREDIS
Carte francofonă – prezentarea cursurilor universitare “Electricité et magnetisme” şi “Cahier d’éxercices”
Prezintă: conf. univ. dr. Michaela Logofătu
ORA: 13.30 – 14.00 FUNDAŢIA CULTURALĂ IDEEA EUROPEANĂ
Lansarea cărţii “Eu – şi el. Însemnări subiective despre Ceauşescu” – Ion Ianoşi
Invitaţi: Nicolae Breban, Ion Ianoşi
AMFITRION: Aura Christi
ORA: 14.00 – 14.30 ARHIEPISCOPIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ DE ALBA IULIA – EDITURA REÎNTREGIREA
Lansarea cărţilor „Nevoinţa cunoaşterii lui Dumnezeu” – arhim. Sofronie, traducere Ierom. Rafail Noica
„Cum am devenit ortodox” – Peter E. Gillquist, traducere Ioan Chiş
Invitat: protos. Melchisedec Ungureanu, ucenicul părintelui Rafail
ORA: 14.30 – 15.00 INSTITUTUL NAŢIONAL PENTRU MEMORIA EXILULUI ROMÂNESC
Lansarea albumului “Lectorul de imagini” – Bujor Nedelcovici
Invitaţi: arh. Gheorghe Leahu, Horia Roman Patapievici
ORA: 15.00 – 15.30 EDITURA HISTORIA
Lansarea cărţii “Corespondenţa dintre Roosevelt şi Stalin”
ORA: 15.30 – 16.00 FUNDAŢIA CULTURALĂ IDEEA EUROPEANĂ
Lansarea cărţilor “Elegii duineze” – Rainer Maria Rilke, în traducerea lui Nicolae Breban
“Jurnal” - Rainer Maria Rilke, în traducerea lui Bogdan M. Dascălu
Invitaţi: Nicolae Breban, Ion Ianoşi
AMFITRION: Aura Christi
ORA: 16.00 – 16.30 ASOCIAŢIA SCHITUL LACU
Lansarea cărţii “Cuviosul Paisie Aghioritul. Mărturii ale închinătorilor” – Nicolae Zurnazoglu
Prezintă: preot dr. Vasile Gavrilă
ORA: 16.30 – 17.00 ARHIEPISCOPIA ORTODOXĂ ROMANĂ DE ALBA IULIA – EDITURA REÎNTREGIREA
Lansarea cărţilor „Biblie, Biserică, Tradiţie” – preot Georges Florovsky, traducere Radu Teodorescu
Invitat: preot Sabin Vodă
„Dans de unul singur” – Franck Schaeffer, traducere Mihai Rădulescu
Invitat: preot Jan Nicolae
„Conştiinţă şi compromis” – ierom. Teofan Mada
Invitat: preot Jan Nicolae
„Pornografia – o iconografie demonică” – John Breek
Invitat: editor Vasile Manea
ORA: 17.00 – 17.30 EDITURA BIBLIOTHECA
Lansarea cărţii “Rătăcirile unui caligraf” – Mircea Horia Simionescu în dialog cu Mihai Stan
Invitaţi: Alexandru George, Barbu Cioculescu, Henri Zalis
ORA: 17.30 – 18.00 EDITURA HUMANITAS
Lansarea celor mai noi titluri din Colecţia „Cartea de pe noptieră”, colecţie coordonată de Ioana Pârvulescu: „Macii batranetii.Sade la ospiciu” - Anne Parlange si Vincent Lèstrehan; „Navala apelor” – Evgheni Zamiatin;
„Despre farmecul lucrurilor plictisitoare” – Alain de Botton; „Parfumul” – Patrik Süskind;
„Femeia-vulpe” – David Garnett; „Varamo”- César Aira;
Invitaţi: Grete Tartler, Ioana Pârvulescu, Marius Chivu, Lidia Bodea, Cătălin D. Constantin

SPAŢIUL DE EVENIMENTE 1 (nivel 3.20)
ORA: 11.00 – 12.00 EDITURA TAJ
Lansarea cărţii “India picantă” – Adelina Patrichi
A patra carte din seria “Indoglinda”, şi a cd-ului cu acelaşi nume
Invitaţi: Ambasada Indiei, scritori, jurnalişti, tv, indianişti
ORA: 12.00 – 13.00 EDITURA PARALELA 45
Lansarea cărţii “Secretele bucătăriei indiene” - Carmen Ciubotă, Colecţia “Practic”
Invitaţi: Ştefan Mărăscu, Horia Ţurcanu, Carmen Ciubotă, Constantin Dumitru
Lansarea celor mai noi titluri din Colecţia Capodopere ale literaturii universale
„Viaţa şi moartea regelui Richard al III-lea” - William Shakespeare
“Mac şi memorie “ - Paul Celan
Invitaţi: Romulus Vulpescu, Dan Grigorescu, Dan Flonta, Adrian Pintea, Dana Dogaru
ORA: 13.00 – 13.30 EDITURA UNIVERSAL DALSI
Lansarea cărţii „Arlechinul” – Maria Marian
Invitat: Domniţa Ştefănescu
ORA: 13.30 – 14.00 EDITURA UNIVERSAL DALSI
Lansarea cărţii „Cartea prietenilor mei” vol.II – Iordan Chimet
Invitat: Nicolae Prelipceanu
ORA: 14.00 – 14.30 ASOCIAŢIA SCHITUL LACU
Conferinţă cu tema “Marii iniţiaţi ai Indiei şi Părintele Paisie”
Invitaţi: ieromonah Teofan Munteanu, scriitorul Danion Vasile, preot dr. Vasile Gavrilă
ORA: 14.30 – 15.00 EDITURA VREMEA
„Zbor spre libertate" – Pia Pillat-Edwards
ORA: 15.00 – 15.30 EDITURA AULA
Lansarea volumului “Scrisorile unui fazan (epistolarul de la Olăneşti)” – Alexandru Muşina
Invitaţi: Livius Ciocârlie, Alexandru Cistelecan, Virgil Podoabă
ORA:15.30 – 16.00 EDITURA VREMEA
Lansarea cărţii “Persecuţia – mişcarea studenţească anticomunistă Bucureşti, Iaşi, 1956-1958” Nume de cod “Frăţia Paleolitică” – documente din arhiva securităţii
ORA: 17.00 – 18.00 EDITURA SIGMA
Lansarea cărţilor “Quo Vadis, academia” - coordonator Mihaela Singer, Ligia Sarivan
“Inteligenţe multiple” - Howard Gardner

SPAŢIUL DE EVENIMENTE 2 (nivel 7.70)
ORA:11.00 – 12.00 EDITURA PRINCEPS EDIT – JUNIMEA
“Avangarda rusă” vol.I – poezie, vol.II – proză şi teatru
Invitaţi: Marin Mincu, Călin Cocora
“Memoria păcatelor” – George Lixandru
Prezintă: Daniel Corbu, Călin Cocora
“Parfum de maci” – Gloriana Orlando
Invitaţi: Alexandru Calmâcu, Călin Cocora
ORA:12.00 – 14.00 RADIO ROMÂNIA MUZICAL
Întâlnire cu ascultătorii pe tema „Prea mult sau prea puţin jazz la Radio România Muzical?”
Întâlniri cu fanii jazz-blues-ului. Răspunde Anca Romeci
Invitaţi: Marius Popp, Florin Răducanu, Garbis Dedeian
ORA: 14.00 – 14.30 ASOCIAŢIA VICTIMELOR ACCIDENTELOR DE CIRCULAŢIE
Lansarea “Ghid de bună practică de la teorie la practică”
Invitaţi: presă, jurnalişti
ORA: 15.00 – 15.30 EDITURA CAPITEL
Lansarea cărţii “Mircea pe drumul lui Columb” – Ioan Damaschin
Invitaţi: autorul, Rodica Simionescu, amiral Mihai Cornel, amiral Petre George
ORA: 15.30 – 16.00 EDITURA CURTEA VECHE
Lansarea cărţii „Tur retur” - convorbiri despre munca în străinătate - Zoltan Rostaş, coordonator Doina Jela
ORA: 16.00 – 16.30 EDITURA MINERVA
Lansare-dezbatere colecţia eseuri, volumul “Scrisori către Dumnezeu” reunite de Rene Guitton
Invitaţi: Irina Mavrodin (traducator), Mihail Sora, Marin Mincu, editorul si invitati teologi
ORA 16.30 – 17.00 HUMANITAS MULTIMEDIA
Lansarea celor mai recente titluri din colecţia Audiofiction
Invitaţi: Valeria Seciu, Denisa Comănescu, Daniela Nane, George Ivaşcu, Anca Dumitru
ORA: 17.00 – 19.00 CENTRUL DE TINERET AL BIBLIOTECII METROPOLITANE BUCUREŞTI
Atelier de creaţie “Poezie în viaţă” – coordonator Nina Vasile

SALA DE MARMURĂ
ORA: 11.00 – 12.30 AMBASADA FRANŢEI
Conferinţă: „Lettres françaises d’aujourd’hui et de demain”
Invitaţi: Michel Crepu – scriitor, jurnalist literar
ORA: 12.30 – 13.00 EDITURA CRITERION PUBLISHING
Lansarea cărţii “Zbor închis – 7 poeţi francezi” – traduceri de Mihnea Paşcu, Alexandru Târpa
Prezintă: Barbu Cioculescu
ORA: 13.00 – 13.30 EDITURA VREMEA
Conferinţa (secretă) a Uniunii Scriitorilor, iulie 1955 – Documente
ORA: 13.30 – 15.00 EDITURA FUNDAŢIEI ROMÂNIA DE MÂINE
Lansarea cărţilor „Drept constituţional şi instituţii politice. Vol. I şi II” – Gheorghe Uglean
„Drept administrativ şi ştiinţa administraţiei. Partea I şi partea a II-a” – Emanuel Albu
„Dreptul familiei” – Adrian Pricopi
ORA: 15.00 – 15.30 EDITURA NEMIRA
Lansarea cărţii “Imperiul deschis” – Mark Taplin
Invitat: Mark Taplin
ORA: 15.30 – 16.00 AMBASADA FRANŢEI
Lansarea cărţii „La Conversation” – Lorette Nobecourt (reeditare)
ORA: 16.00 – 16.30 EDITURA TREI
Lansarea cărţii “Cartea gesturilor europene” – Peter Collett
Invitaţi: Peter Collett – psiholog, Vasile Dem. Zamfirescu
ORA: 16.30 – 17.00 EDITURA VREMEA
Ernest Bernea: Simplitatea pierdută – Satul românesc în prima jumătate a secolului al XX-lea - Album de fotografii
ORA: 17.00 – 18.00 ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE BUCUREŞTI
Masă rotundă pe tema: „Direcţii de dezvoltare ale învăţământului economic superior”
Invitaţi: rector al ASE, prof. univ. dr. Ion Gh. Roşca, prorector prof. univ. dr. Viorel Lefter, prorector prof. univ. dr. Dorin Zaharie, invitaţi din cadrul MEdC
ORA: 18.00 – 18.30 EDITURA HAMANGIU
Lansarea cărţii “Jurisprudenţa curţii de justiţie a comunităţilor europene” – Costel Gâlcă
SALONUL DE CARTE PENTRU COPII
Amfitrion: Mihaela Rădulescu
Zilnic la spaţiul de lectură: „Biblioteca magică” – concurs cu premii, tombolă; premiul cel mare: o bibliotecă cu cărţi
ŞCOALA “SF. ELEFTERIE” NR.150 – Expoziţie fotografică clasele V-VIII
ORA: 10.00 – 12.00 UNIUNEA EDITORILOR DIN ROMÂNIA (spaţiul de lectură)
Forumul revistelor şcolare (ediţia I)
- expoziţie cu publicaţiile şcolare prezentate la faza naţională a concursului de profil
- dezbatere cu tema: "Bucuriile şi suferinţele revistelor şcolare". Acţiune organizată de Uniunea Editorilor din România în parteneriat cu MEdC şi ISMB
ORA:11.00 – 12.00 BIBLIOTECA METROPOLITANĂ BUCUREŞTI, FILIALA „ION CREANGĂ” (scena)
Teatru pentru copii susţinut de Trupa „Licurici”
ORA: 11.00 – 11.30 EDITURA TEORA (atelierul de colorat)
Lansarea cărţii “Micul artist” – xxx-Edition Klutz
ORA: 11.30 – 12.00 EDITURA TEORA (atelierul de colorat)
Lansarea cărţii “Animale din ciucurei” – xxx-Edition Klutz
ORA: 12.00 – 13.00 EDITURA LITERA INTERNAŢIONAL (scena)
Lansarea volumelor: „Marea carte despre experimente”
„Marea carte despre personalităţi”
„Atlasul marilor descoperiri geografice”
Invitat DE ONOARE: Profesorul Trăsnit de la Fun Science
ORA: 12.00 – 13.00 UER (atelierul de colorat)
Lansare Calendar de colorat
ORA: 13.00 – 14.00 UER (atelierul de colorat)
Concurs de colorat “Creionul fermecat”
ORA: 13.00 – 14.30 EDITURA ERC PRESS (scena)
Moment artistic: program de cântece, dans, teatru şi poezie susţinut de copii pentru copii
ORA: 13.00 – 14.00 SOCIETATEA ROMÂNĂ DE RADIODIFUZIUNE – TEATRUL NAŢIONAL RADIOFONIC (spaţiul de lectură)
Concurs teatral pentru copii – „Recunoaşteţi personajul?”
REALIZATORI: Sanda Socoliuc, Irina Soare, Simona Vasiliu (Red. Teatru)
ORA 14.00 – 15.00 RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI (spaţiul de lectură)
Dezbatere cu tema „Harry Potter vs. Stăpânul inelelor. Ceva mai bun?”
Participă: Ada Roseti, Irina Horea, Mihaela Helmis
Eveniment organizat în colaborare cu iniţiatorii proiectului „Mind the Book. Citeşte. Prinde aripi!” (RRA - partener media)
Proiectul îşi propune să atragă copii şi tineri spre lectură şi prin organizarea de întâlniri cu personalităţi şi dezbateri în spaţii publice dedicate cărţilor.
ORA: 14.00 – 16.00 UER (atelierul de colorat)
Marele premiu “Creionul fermecat”. Expoziţie cu cele mai frumoase lucrări.
ORA: 14.30 – 15.30 ASOCIAŢIA DIVERTISMENT, DISTRACŢIE ŞI EDUCAŢIE (scenă)
Modelaj baloane
ORA: 15.00 – 16.00 UNIUNEA EDITORILOR DIN ROMÂNIA (spaţiul de lectură)
Festivitatea de acordare a Premiilor Revistei "Universul şcolii" şi ale Uniunii Editorilor din România (ediţia a VI-a) pentru contribuţii remarcabile în domeniile culturii, educaţiei şi învăţământului.
ORA: 16.00 – 17.00 EDITURA CD PRESS (scenă)
Lansarea cd-ului cu muzică pentru copii “Câtece noi despre mâţe şi cotoi”
Invitaţi: Eugen Cristea, Cătălin Crişan, Victor Socaciu
Lansarea cărţii “Despre maeştri şi extraordinarele lor poveşti” – Cristina Deleanu
Invitaţi: personalităţi din teatru, film, muzică
ORA: 16.00 – 17.00
Atelierul “Anotimpurile” (atelierul de colorat)
ORA: 17.00 – 17.30 EDITURA TEORA (atelierul de colorat)
Lansarea cărţii “Jocuri cu bandă adezivă colorată” – xxx-Edition Klutz
ORA: 17.30 – 18.00 EDITURA TEORA (atelierul de colorat)
Lansarea cărţii “Coroniţe pentru fetiţe” – xxx- Edition Klutz
ORA: 18.00 – 18.30 EDITURA TEORA (atelierul de colorat)
Lansarea cărţii “Animale din mărgeluţe” – xxx- Edition Klutz

LA STAND
Zilnic, la standul Rador, între orele 11-12, concursuri-surpriză la care se pot câştiga obiecte promoţionale.
Tot zilnic, la standul RADOR, se pot contracta abonamente pentru fluxurile de ştiri şi buletinele tematice ale Rador la preţuri promoţionale.
Standul Comisiei Naţionale a României pentru UNESCO, prezintă „Mindbuilding” - Introducerea jocurilor logice în activitatea şcolară curentă
PARTENERI: Federaţiile române de Şah, Go, Scrabble, Bridge şi eventuali inventatori de jocuri logice pe PC
ORA: 10.30 EDITURA PRIOR BOOKS
Lansarea “Encyclopedia of finance” – 2006 şi “Encyclopedia of leadership and administration” – 2006
Invitaţi: profesori universitari, consultanţi, manageri, studenţi
ORA: 11.00 EDITURA HUMANITAS
Lansarea cărţii “Codul bunelor maniere” de Aurelia Marinescu. Sesiune de autografe
ORA: 11.00 EDITURA CASA RADIO
Prezentare de noi apariţii în colecţia de cd-uri „Fonoteca de aur”: „Teatru” – A.P.Cehov
Invitaţi: Titus Vîjeu, Sofia Şincan
ORA: 11.00 UCMR – EDITURA MUZICALĂ
Lansare a două metode de pian: “Recreaţia în familie” (metoda “DOREMI”) – Oreste Narice
“Mica metodă de pian” – Maria Cernovodeanu
Moderator: prof. Dorina Tereza Gorgan – Liceul de Muzică George Enescu
ORA: 11.00 ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE BUCUREŞTI
Lansare de carte tipărită şi electronică: “Happy Projects” – prof. univ. dr. Roland Gareis, Wirtschaftsuniversität, Viena (traducere din limba germană)
Invitaţi: prof. univ. dr. Constanţa Bodea (traducător), prof. univ. dr. Adrian Tanţău (traducător), prof. Univ. dr. Iulian Întorsureanu (traducător), studenţi: Vlad Roşca, Cornel Bodea (traducători), Fundaţia Roland Gareis
ORA: 12.00 EDITURA CURTEA VECHE PUBLISHING
Lansarea colecţiei “Ştiinţă şi religie”
Invitaţi: Basarab Nicolescu, Magda Stavin, Horia Roman Patapievici
ORA: 12.00 EDITURA POLIROM
Lansarea volumului „Mansarda cu portocale” - Luminiţa Marcu
Prezintă: Simona Sora, Ion Manolescu
ORA: 12.30 EDAGO SRL
Lansarea cărţii “Proiect de dezvoltare instituţională” – prof. Gabriela Ilisie, din Colecţia “Pestalozzi”
Invitaţi: inspectori şcolari, directori, cadre didactice, părinţi, elevi, angajatori
ORA: 13.00 EDITURA POLIROM
Lansarea romanului „Shalimar Clovnul” - Salman Rushdie
Prezintă: Bogdan-Alexandru Stănescu, Andi Moisescu, Dana Crăciun
ORA: 13.00 EDITURA HUMANITAS
Lansarea Colecţiei Biblioteca italiană, colecţie coordonată de Vlad Russo
Cărţile: “Principele” - Niccolo Machiavelli, “Cetatea Soarelui” - Tommaso Campanella
“Poezii” - Eugenio Montale
Invitaţi: Horia-Roman Patapievici, Smaranda Elian, Gabriel Liiceanu
ORA: 13.00 UCMR – EDITURA MUZICALĂ
Lansarea monografiei “Theodor Rogalski” – Laura Manolache
Invitat: Laura Manolache
ORA: 13.00 EDITURA MINERVA
Lansarea colecţiei LRC (literatura română contemporană), volumul Gheorghe Pitut-
“Aventurile marelui motan criminal Maciste”.
Invitaţi: Fănuş Neagu, Mircea Micu, Marin Mincu, actorul Eusebiu Ştefănescu şi editorul
ORA: 13.00 ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE BUCUREŞTI
Mediul IT în Academia de Studii Economice din Bucureşti
Prezintă: Departamentul “Reţele”
ORA: 14.00 EDITURA PRIOR BOOKS
Prezentarea cărţii „A global history of architecture” – 2006
Invitaţi: studenţi la arhitectură si profesionişti
ORA: 14.00 UNIVERSITATEA DIN BUCUREŞTI - EDITURA CREDIS
„Programe suport pentru dezvoltarea personală şi antreprenorială a studenţilor” – Departamentul de Tehnologii
Invitaţi: referent Anişoara Dumitrache, asist. univ. Mihaela Gheorghe, referent drd. Cristina Nedelcu
ORA: 14.00 EDITURA POLIROM
Lansarea volumului „Şansa” - Mihai Mălaimare
Prezintă: Florin Piersic, Cornel Todea
ORA: 14.00 EDITURA VINEA
Lansarea volumelor de poeme „Lumea ţi-a ieşit aşa cum ai vrut” - Şerban Axinte
„Jucăria mortului” - Constantin Acosmei
„Cartea tuturor intenţiilor” - Marin Mălaicu-Hondrari
Invitaţi: Mihail Gălăţanu, Nicolae Tzone, Şerban Axinte, Constantin Acosmei, Dan Coman
ORA: 14.00 EDITURA CORINT JUNIOR
Lansarea celor patru volume din seria „Animorfi” - K. A. Applegate
Prezintă: Andra Gherase, Şerban Dănescu (elevi Şcoala Centrală), Anca Eftime (director Corint Junior)
Invitat: Dan C. Mihăilescu, Horia Gârbea
ORA: 14.30 EDITURA MINERVA
Lansarea colecţiei LRC (literatura română contemporană), volumul “De-a albii si de-a rosii” -
Dan Mironescu
Invitaţi: Geo Vasile, Adrian Lesenciuc, autorul şi editorul
ORA: 15.00 UCMR – EDITURA MUZICALĂ
Lansarea antologiei de jazz “Legacy for jazz” – Johnny Răducanu
Invitaţi: Johnny Răducanu, Florian Lungu
ORA: 15.00 UNIVERSITATEA DIN BUCUREŞTI – EDITURA CREDIS
Învăţământul la Distanţă – specializarea Pedagogia Învăţământului Primar şi Preşcolar
Invitaţi: prof. univ. dr. Romiţă Iucu – prorector al Universităţii din Bucureşti, prof. univ. dr. Marin Manolescu – director Departament PIPP
ORA: 15.00 EDITURA ARAMIS
Lansarea colecţiei “Magic Lilli” – Knister
Invitaţi: redactorii, traducătorii, editorul
ORA: 15.00 EDITURA POLIROM
Lansarea volumului „Victima modei” - Ovidiu Buta
Prezintă: Ioan T. Morar, Adina Nanu
ORA: 15.30 EDITURA ARAMIS
Lansarea cărţii “ Water Horse” – Dick King Smith
Invitaţi: redactorii, traducătorii, editorul
ORA: 16.00 EDITURA POLIROM
Lansarea volumului „Midnight Killer” - Andrei Gheorghe
Prezintă: Eugen Istodor, Vasile Ernu
ORA: 16.00 EDITURA VINEA
Lansarea jurnalului „Eyeless in Paris” - Dan Bogdan Hanu
Lansarea romanului „Ospiciul” - Vasile Baghiu
Lansarea cărţii de poezie „Fragmente din monografiile imperiului” - Mircea Măluţ
Invitaţi: Dan Stanca, Dan Bogdan Hanu, Mircea Măluţ, Nicolae Tzone
ORA: 16.00 EDITURA COMPANIA
Sesiune de autografe Adriana Bittel – “Cum încărunţeşte o blondă. Povestiri din secolul trecut”
ORA: 17.00 UNIVERSITATEA DIN BUCUREŞTI – EDITURA CREDIS
Demonstraţii de cursuri online
ORA: 17.00 EDITURA POLIROM
Şedinţă de autografe Robert Turcescu: „Dans de Bragadiru” şi „Fiare vechi”
ORA: 17.30 ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE BUCUREŞTI
ASE vă aşteaptă la învăţământul masteral şi postuniversitar online (II). Prezentarea ofertei masterale şi postuniversitare online a ASE cu demonstraţie practică.
Prezintă: Departamentul Campus Virtual şi Televiziune
ORA: 18.00 UNIVERSITATEA DIN BUCUREŞTI – EDITURA CREDIS
Prezentare de servicii educaţionale: Campusul Virtual al Universităţii din Bucureşti
ORA: 18.00 EDITURA POLIROM
Lansarea celor mai noi titluri apărute în colecţia „EGO”. Proză: „Tedodosie cel Mic” - Răzvan Rădulescu; „Fata din casa vagon” - Ana Maria Sandu; „Manuc” - Victoria Comnea
Prezintă: Lucian Dan Teodorovici, Andrei Gorzo, Mihai Chirilov, Bogdan Creţu
ORA: 18.00 EDITURA VINEA
Lansarea colecţiei de poezie „Vinea internaţional”:
„Tho March to the Stars” - Mihai Ursachi, translated from the romanian by Adam J. Sorkin whit Mihai Ursachi, and Georgiana Farnoaga, Doru Motz, Ileana Orlich, Magda Teodorescu,
Lidia Vianu and without co-translator
„Life Line as a Skyscraper „ - Ioana Ieronim
„Google Me!” - Saviana Stănescu
„balkan aphrodite „ - Nicolae Tzone translated from the romanian by Sean Cotter and Ioana Ieronim
Invitaţi: Lidia Vianu, Mihail Gălăţanu, Nicolae Tzone


DUMINICĂ, 26 Noiembrie
ORA 10.00 AMBASADA FRANŢEI
Conferinţă de presă cu Lorette Nobecourt şi Michel Crepu, în cadrul Bibliotecii Gaudeamus - Cărtureşti
ORA: 14.00 FESTIVITATEA DE DECERNARE A PREMIILOR GAUDEAMUS

SPAŢIUL DE LANSĂRI 1
ORA: 11.00 – 11.30 EDITURA EMINESCU
Lansarea volumului “Anatomia unei desprinderi” – Crenguţa Viscun
Invitat: Traian T. Coşovei
ORA: 11.30 – 12.00 EDITURA PARALELA 45
Lansarea cărţii “Bucureştiul subteran. Nebunia” - coord. Adrian Majuru, Valentin-Veron Toma
Invitaţi: Adrian Majuru, Valentin Veron Toma, acad. Constantin Bălăceanu-Stolnici, acad. Dan Berindei
ORA: 12.00 – 12.30 EDITURA HUMANITAS
Lansarea cărţilor “Problemele fundamentale ale fenomenologiei” – Martin Heidegger
“Corespondenţă 1918-1969” – Martin Heidegger-Elisabeth Blohmann
Invitaţi: Sorin Lavric, Bogdan Mincă, Cătălin Cioabă, Gabriel Liiceanu
ORA: 13.00 – 13.30 EDITURA HUMANITAS
Lansarea cărţii “Despre Securitate. România, ţara ca şi cum ” - Traian Ungureanu
Invitaţi: Traian Ungureanu, Radu Paraschivescu, Gabriel Liiceanu, Emil Hurezeanu
ORA: 13.30 – 14.00 EDITURA PARALELA 45
Lansarea celor mai noi tituri de critică şi istorie literară, Colecţia „Deschideri”
„În exerciţiul ficţiunii” - Mihai Dragolea
“Teatru de operaţiuni. Eseuri şi răspunsuri“ - Gheorghe Crăciun
“Dinspre ei şi dinspre mine“ - Luca Piţu
“Experimentalismul poetic românesc” - Marin Mincu
Invitaţi: Gheorghe Crăciun, Călin Vlasie, Bedros Horasangian, Marin Mincu, Luca Piţu, Mihai Dragolea
ORA: 14.00 – 14.30 EDITURA HUMANITAS
Lansarea cărţii “Scrisoarea pe care nu o vei citi niciodată” - Nicolae Strâmbeanu
Invitaţi: Nicolae Strâmbeanu, Marius Chivu, Radu Paraschivescu, Cătălin D. Constantin
ORA: 14.30 – 15.00 EDITURA HUMANITAS si HUMANITAS MULTIMEDIA
Lansarea cărţii si audiobook-ului “Ultimele sonete închipuite ale lui Shakespeare în traducere imaginară” - Vasile Voiculescu
Invitaţi: Dan Condurache, Lidia Bodea, Anca Dumitru

SPAŢIUL DE LANSĂRI 2
ORA: 11.00 – 11.30 EDITURA DACIA
Lansarea colecţiei “Biblioteca elevului” – 24 de titluri
ORA: 11.30 – 12.00 EDITURA UNIVERSUL JURIDIC
Lansarea cărţii “Manual de drept penal” – Costică Bulai, Bogdan Bulai
ORA: 13.00 – 13.30 FUNDAŢIA CULTURALĂ IDEEA EUROPEANĂ
Lansarea cărţii “Vinovaţi fără vină” – Nicolae Breban
Invitaţi: Nicolae Breban, Ion Ianoşi, Mircea Martin
AMFITRION: Aura Christi
ORA: 13.30 – 14.00 HUMANITAS MULTIMEDIA
Lansarea audiobook-ului Păstorel Teodoreanu, Gastronomice, în lectura dlui. Valentin Uritescu. Primul audiobook din seria Păstorel Teodoreanu.
InvitatI: Valentin Uritescu, Anca Dumitru

SPAŢIUL DE EVENIMENTE 1 (nivel 3.20)
ORA: 11.00 – 13.00 UNIUNEA EDITORILOR DIN ROMÂNIA
Festivitatea de acordare a premiilor Competiţiei "Bucuria lecturii", organizată de Federaţia Internaţională a Comunităţilor Educative şi Secţia Naţională - România a Consiliului Internaţional al Cărţii pentru copii
ORA: 13.00 – 14.30 EDITURA VINEA LITERATURĂ POTENŢIALĂ 2006. CINCI VOLUME DE POEZIE: Lansarea cărţii de poezie „Toate ceasurile „ - Olga Ştefan Colecţia „Debut” „AgeSexLocation PLS „ - Cosmina Moroşan Colecţia „Debut” “Ochi roşii polaroid “ - Gabi Eftimie Colecţia „Debut” „Închideri în torent / filmografii mentale” - Radu Dumbravă *** literatură potenţială 02, antologie de poezie, Râşca, 2006 (Autori: Vlad Chistruga, Alex Cosmescu, Filip Dănţulescu, Gabi Eftimie, Adrian Georgescu, Teodor Geţia, Alexandru Manta, Cosmina Moroşan, Livia Marinescu, Cătălina Vieru) Invitaţi: Adrian Urmanov, Octavian Soviany, Nina Vasile, Mihai Iovănel, Elena Vlădăreanu, Adrian Schiop, Nicolae Tzone şi autorii

SALA DE MARMURĂ
ORA: 11.00 – 12.00 ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE BUCUREŞTI
Programele internaţionale cu dublă diplomă ale Academiei de Studii Economice din Bucureşti (II)
Şcoala Academică de Studii Postuniversitare – MBA Româno-Canadian, organizat în cooperare cu University of Ottawa
EMBA organizat de INDE şi CNAM – Paris
Masteratul „Managementul întreprinderii şi al teritoriului” organizat în cooperare cu Université d’Artois, Arras, France
Invitaţi: prof. univ. dr. Adriana Duţescu, director MBA Româno-Canadian, prof. univ. dr. Felicia Albescu, direcotr INDE, prof. univ. dr. Ioan Radu, conf. univ. dr. Minodora Ursăcescu
ORA: 12.00 – 13.00 UNIVERSITATEA DIN BUCUREŞTI – EDITURA CREDIS
“Integrarea învăţământului superior românesc în învăţământul european – perspectiva Bologna”
Invitat: conf. univ. dr. Bogdan Logofătu – cancelarul Universităţii din Bucureşti
ORA 13.00 – 14.00 RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI
„Mozart în actualitate” – masă rotundă, organizată de echipa emisiunii „Arte în actualitate” difuzată la RRA
MODERATOR: Alice Barb
Invitaţi: Editura Humanitas, Dana Borşan, George Ivaşcu/Claudiu Bleonţ, Florica Ichim

SALONUL DE CARTE PENTRU COPII
Amfition: Florin Piersic
Zilnic la spaţiul de lectură: „Biblioteca magică” – concurs cu premii, tombolă; premiul cel mare: o bibliotecă cu cărţi
ŞCOALA “SF. ELEFTERIE” NR.150 – Expoziţie fotografică clasele V-VIII
ORA10.00
Atelierul “Culoare şi fantezie” – Învăţăm să colorăm” (atelierul de colorat)
ORA: 11.00 – 12.00 RADIO BUCUREŞTI (scenă)
Recital al grupului “Miracol” şi Maria Gheorghiu
ORA: 11.00 – 11.30 EDITURA TEORA (spaţiul de lectură)
Lansarea cărţii “Cum să devii prinţesă în cel mult 7 zile” – Lesley Reese
ORA: 11.30 – 12.00 EDITURA TEORA (spaţiul de lectură)
Lansarea cărţii “Animale domestice (joacă-te cu noi)” – xxx-Edition Phidal
ORA: 12.00 – 14.00 UNIUNEA EDITORILOR DIN ROMÂNIA (scenă)
Festivitatea de premiere a competiţiei “Bucuria lecturii”
Prezintă: prof. Toma Mareş, preşedinte FICE România
ORA: 12.00 – 13.00
Concursul “Anotimpurile” (atelierul de colorat)
ORA: 12.00 – 12.30 EDITURA TEORA (spaţiul de lectură)
Lansarea cărţii “Animale sălbatice (joacă-te cu noi)” – xxx-Edition Phidal
ORA: 12.30 – 13.00 EDITURA TEORA (spaţiul de lectură)
Lansarea cărţii “Dinozaurii” – Robert Sabuda, Matthew Reinhart
ORA: 13.00 – 13.30 EDITURA TEORA (spaţiul de lectură)
Lansarea cărţii “Descoperă T.Rex” – Dennis Schatz

LA STAND
Zilnic, la standul Rador, între orele 11-12, concursuri-surpriză la care se pot câştiga obiecte promoţionale.
Tot zilnic, la standul RADOR, se pot contracta abonamente pentru fluxurile de ştiri şi buletinele tematice ale Rador la preţuri promoţionale.
Standul Comisiei Naţionale a României pentru UNESCO, prezintă „e-biblioteca” - digitalizarea şi trecerea pe Internet a întregii literaturi române
Invitaţi: edituri, informaticieni, iubitori de carte
ORA: 10.00 ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE BUCUREŞTI
“Vă invităm să ne cunoaşteţi!”. Oferă servicii de consiliere profesională “Biroul Marketing, consiliere şi orientare în carieră”
ORA: 11.00 AMBASADA FRANŢEI
Întâlnire cu autorul – autografe
Invitat: Lorette Nobecourt
ORA: 11.00 HUMANITAS MULTIMEDIA
Lansarea Seriei de carte si audiobook pentru copii “Ora de culcare”.
InvitatI: Magda Catone, Anca Dumitru
ORA: 11.00 EDITURA COMPANIA
Sesiune de autografe Adrian Majuru – “Copilăria la români – schiţe şi tablouri cu prunci, şcolari şi adolescenţi”
ORA: 12.30 EDAGO SRL
Lansarea cărţii “Primul Pas. Construcţie instituţională şi comunicare didactică la Grupul Şcolar DOAMNA CHIAJNA” – prof. Gabriela Ilisie, din Colecţia “Pestalozzi”
Invitaţi: inspectori şcolari, directori, cadre didactice, părinţi, elevi, angajatori
ORA: 13.00 EDITURA CARTEA ROMÂNEASCĂ
Lansarea romanului „Mirii nemuririi” - Radu Aldulescu
Prezintă: Tania Radu, Marius Chivu
ORA: 14.00 EDITURA CARTEA ROMÂNEASCĂ
Lansarea celor mai noi titluri apărute în colecţia „Poezie”: „Dicţionar de vise” - V. Leac; „Klein spuse Klein” - Mihai Ignat; „Un teatru de altă natură” - Nicolae Prelipceanu
Prezintă: Paul Cernat, Bogdan-Alexandru Stănescu
ORA: 15.00 AMBASADA FRANŢEI
Întâlnire cu autorul – autografe
Invitat: Michel Crépu – scriitor, jurnalist literar, redactor la „La revue des deux mondes”

Evenimente promovate pe Metropotam

Nici un comentariu inca

Ai grija ce postezi! Ne rezervam dreptul de a modera comentariile care contin limbaj necivilizat sau spam.

Pentru a posta trebuie sa fii logat.


Recomandari evenimente

Bucuresti:

  • #staysafe
vezi toate evenimentele

d'ale zilei...

Ai spirit civic?
|Rezultate|Alte sondaje

Descopera