Te ocupi de acest eveniment
Promoveaza-l !

Explore Dance Festival (Festivaluri - Bucuresti)

Cand:
-
Tip/Categorie:
Festivaluri
EXplore dance festival este singurul festival international de dans contemporan si performance ce se desfasoara anual in Bucuresti si cel mai important eveniment de profil din tara.

Artisti din peste 16 tari (Europa, SUA, Canada si Noua Zeelanda) isi vor prezenta la MNAC, Teatrul Odeon si Teatrul Nottara cele mai recente creatii coregrafice, premiate la festivalurile internationale de profil.

Meg Stuart, Boris Charmatz, Philipp Gehmacher, Eszter Salamon, Jonathan Burrows, Benoit Lachambre si Cullberg Ballet, alaturi de cei mai creativi si talentati artisti emergenti ai momentului va vor oferi, prin spectacolele lor, o imagine ampla asupra celor mai importante directii din dansul contemporan si performance.

Un rol aparte in programul festivalului il vor avea filmele de dans - 21 la numar (8 lungmetraje si 13 scurtmetraje) ce vor fi proiectate la Noul Cinematograf al Regizorului Roman, cu sprijinul Cinedans Festival/Amsterdam.

In cadrul eXplore dance festival #6 va fi decernat Prix Jardin d'Europe - singurul premiu european pentru tineri coregrafi, in valoare de 10.000 euro.

Pe scurt, eXplore dance festival #6 inseamna 30 de spectacole, 21 filme de dans, 8 workshop-uri, 5 lecture-uri, o masa rotunda, precum si o serie de evenimente si programe speciale: Meet the Next Generation - un program international intens de coaching pentru tineri coregrafi, Critical Endeavour - program dedicat tinerilor jurnalisti si critici de dans, si Prix Jardin d'Europe 2011 - competitie europeana pentru tineri coregrafi.

Sambata, 1 Octombrie 2011
19:00 / MNAC / spectacol:    Nicole Beutler - "1:songs" (Olanda)
20:00 / MNAC / Artist Talk:    Nicole Beutler
22:00 / MTR / spectacol:     Pieter Van Den Bosch - "electro luminescent" (Belgia)
22:30 / MTR / Dance films:     Diamond Dancers - NB (12', subtitrare în limba engleză)
Scurt metraje Cinedans 2011 ( 30'/ 6 filme)
TanzTraume - Pina Bausch (90', subtitrare în limba engleză)

Duminica, 2 Octombrie 2011
11:00 - 15:00 / MTR Workshop pentru public larg / Pieter Van Den Bosch (Belgia)
19:00 / MNAC / spectacol: Sanja Mitrovic - "A Short History of Crying" (Serbia, Olanda)
21:00 / MNAC / spectacol: Boris Charmatz - "Improvisation" (Franta)
22:00 / MTR / Dance fims: Don Kent / Sidi Larbi Cherkaoui - Rêves de Babel (59'); The Co(te)lette Film (58')

Luni, 3 Octombrie 2011

Teatrul Nottara: Meet the Next Generation - Artistic coaches: Eduard Gabia (Romania), Maria Baroncea (Romania), Dragana Bulut (Serbia)
22: 00 / MTR / Dance films: Scurtmetraje Cinedans 2011 (40'/ 6 filme); Valse Wals (60')

Marti, 4 Octombrie
Teatrul Nottara  Meet the Next Generation - Artistic coaches: Eduard Gabia (Romania), Maria Baroncea (Romania), Dragana Bulut (Serbia)
19:00 / MNAC / spectacol: Tiago Rodrigues/Mundo Perfeito - "If a window would open" (Portugalia)
21:00 / MNAC / spectacol: Ivo Dimchev - "I-ON" (Bulgaria/Belgia)

Miercuri, 5 Octombrie

Teatrul Nottara  Meet the Next Generation - Artistic coaches: Eduard Gabia (Romania), Maria Baroncea (Romania), Dragana Bulut (Serbia)
10:00 - 16:00 / UNATC  Master Class - Regizor: Tiago Rodrigues (Portugalia)
11:00 - 16:00 / Teatrul Notarra: Do Yourself A Favor - un workshop despre cum să îţi construieşti un solo Coregraf: Ivo Dimichev (Bulgaria/Belgia)
19:00 / MNAC / spectacol: Meg Stuart (SUA, Belgia, Germania)/ Philipp Gehmacher (Austria) / Vladimir Miller ( Germania, Austria) - "The Fault Lines"
21:30 / MNAC / spectacol: Meg Stuart (SUA, Belgia, Germania)/ Philipp Gehmacher (Austria) / Vladimir Miller ( Germania, Austria) - "The Fault Lines"

Joi, 6 Octombrie
Teatrul Nottara  Meet the Next Generation - Artistic coaches: Eduard Gabia (Romania), Maria Baroncea (Romania), Dragana Bulut (Serbia)
10:00 / MNAC, MediaLab: Workshop pentru profesionişti - Coregraf: Meg Stuart (SUA/Belgia/Germania) Muzician: Brendan Dougherty (Irlanda/SUA)
14:30 / MNAC, MediaLab: Workshop pentru profesionişti - Coregraf: Philipp Gehmacher (Austria)
19:00 / MNAC / spectacol: An Verstraete - "The angry girl"(Belgia) (competitie Prix Jardin d'Europe)
21:00 / MNAC / spectacol: Anna Mendelssohn - "Cry me a river" (Austria) (competitie Prix Jardin d'Europe)

Vineri, 7 Octombrie
Teatrul Nottara     Meet the Next Generation - Artistic coaches: Eduard Gabia (Romania), Maria Baroncea (Romania), Dragana Bulut (Serbia)
10:00 / MNAC, MediaLab: Workshop pentru profesionişti - Coregraf: Meg Stuart (SUA/Belgia/Germania) Muzician: Brendan Dougherty (Irlanda/SUA)
14:30 / MNAC, MediaLab: Workshop pentru profesionişti - Coregraf: Philipp Gehmacher (Austria)
Liceul International Mark Twain: Workshop pentru public tânăr - Coregraf: Anna MacRae (Noua Zeelandă/Austria)
19:00 / MNAC / spectacol: Aleksandra Borys - "Lost in details" (Polonia) (competitie Prix Jardin d'Europe)
20:00 / MNAC / spectacol: Daniel Linehan - "Zombie Aporia" (SUA/ Belgia)(competitie Prix Jardin 'Europe)

Sambata, 8 Octombrie
Teatrul Nottara     Meet the Next Generation - Artistic coaches: Eduard Gabia (Romania), Maria Baroncea (Romania), Dragana Bulut (Serbia)
10:00 / MNAC, MediaLab: Workshop pentru profesionişti - Coregraf: Meg Stuart (SUA/Belgia/Germania) Muzician: Brendan Dougherty (Irlanda/SUA)
14 :30 / MNAC, MediaLab: Workshop pentru profesionişti - Coregraf: Philipp Gehmacher (Austria)
Liceul International Mark Twain: Workshop pentru public tânăr - Coregraf: Anna MacRae (Noua Zeelandă/Austria)
19:00 / MNAC / spectacol: Meg Stuart - "Signs of Affection" / "Soft Wear" (SUA, Belgia, Germania)
20:00 / MNAC / spectacol: Philipp Gehmacher - "walk+talk no.11" (Austria)
21:00 / MNAC / Artst talk: Philipp Gehmacher si Meg Stuart
22:00 / MTR / Dance films: The Cost of Living (40'); Passion - Last Stop Kinshasa (90'/ subtitrare în limba engleză)

Duminica, 9 Octombrie
Teatrul Nottara     Meet the Next Generation - Artistic coaches: Eduard Gabia (Romania), Maria Baroncea (Romania), Dragana Bulut (Serbia)
Liceul International Mark Twain: Workshop pentru public tânăr - Coregraf: Anna MacRae (Noua Zeelandă/Austria)
19:00 / MNAC / spectacol: Fanni Futterknecht -"I almost love you"(Austria)(competitie Prix Jardin 'Europe)
20:00 / MNAC / spectacol: Eszter Salamon - "Dance for nothing" (Ungaria, Danemarca)
20:45 / MNAC / Artist talk: Eszter Salamon
22:00 / MTR / Dance films : Pina Bausch (60' / subtitrare în limba engleză); Garden of Earthly Delight (59'/ subtitrare în limba engleză)

Luni, 10 Octombrie
Liceul International Mark Twain: Workshop pentru public tânăr - Coregraf: Anna MacRae (Noua Zeelandă/Austria)
19:00 / MNAC / spectacol: Valerie Oberleithner - "Splendid Isolation" (competitie Prix Jardin d'Europe) - Pret bilete: 10 ron/spectacol, 15 ron/seara, 180 ron/festival pass. Biletele pot fi achizitionate cu 1h inainte de inceperea spectacolelor.
21:00/ MNAC /spectacol: Begum Erciyas - "Match" (Turcia) (competitie Prix Jardin d'Europe) - Pret bilete: 10 ron/spectacol, 15 ron/seara, 180 ron/festival pass. Biletele pot fi achizitionate cu 1h inainte de inceperea spectacolelor.

Marti, 11 Octombrie
19:00/ MNAC /spectacol: Sofia Dias & Vitor Roriz - "A gesture that is nothing but a threat" (Portugalia) - Pret bilete: 10 ron/spectacol, 15 ron/seara, 180 ron/festival pass. Biletele pot fi achizitionate cu 1h inainte de inceperea spectacolelor.
21:00/ MNAC /spectacol: Anna MacRae - "Loud Enough" (competitie Prix Jardin d'Europe) - Pret bilete: 10 ron/spectacol, 15 ron/seara, 180 ron/festival pass. Biletele pot fi achizitionate cu 1h inainte de inceperea spectacolelor.

Miercuri, 12 Octombrie
19:00/ MNAC /spectacol: Dragana Alfirevic - "Are made of this" (competitie Prix Jardin d'Éurope) (Serbia/Slovenia) - Pret bilete: 10 ron/spectacol, 15 ron/seara, 180 ron/festival pass. Biletele pot fi achizitionate cu 1h inainte de inceperea spectacolelor.
21:00/ MNAC /spectacol: Valentina de Piante - "The thing doesn't touch me" (PREMIERĂ) (Italia/Romania) (competitie Prix Jardin d'Éurope) - Pret bilete: 10 ron/spectacol, 15 ron/seara, 180 ron/festival pass. Biletele pot fi achizitionate cu 1h inainte de inceperea spectacolelor.

Joi, 13 Octombrie
19:00 / MNAC / spectacol: Clement Layes - "Allege" (Franta/Danemarca) (competitie Prix Jardin d'Éurope
20:00 / MNAC / spectacol: Maria Baroncea, Eduard Gabia si Dragana Bulut - "EIONOMETRY" (PREMIERĂ) (competitie Prix Jardin d'Éurope)

Vineri, 14 Octombrie
19:00 / MNAC / spectacol: Fanni Futterknecht - Prezentare work in progress / Wild Cards Jardin d'Europe
20:00 / MNAC / spectacol: Cecilia Lisa Eliceche - "Cow's Theory" (Italia/Belgia) (PREMIERĂ) (competitie Prix Jardin d'Éurope)
21:00 / MNAC / spectacol: Raul Maia (Portugalia/Austria) & Thomas Steyaert (Belgia)- "The Ballet of Sam Hogue and Augustus Benjamin" (competitie Prix Jardin d'Éurope)

Sambata, 15 Octombrie
19:00 / MNAC Spectacol: Jonathan Burrows (Marea Briatanie / Belgia) & Matteo Fargion (Italia / Marea Britanie) - "Cheap Lecture and The Cow Piece"
21:00 / MTR Prix Jardin d'Europe - Ceremonia de decernare a premiilor

Duminică, 16 Octombrie
11:00 / tba Intalnire cu artistii
12:00 / tba Masa Rotunda:  noi propuneri şi soluţii de cooperare în domeniul artelor contemporane în Estul şi Centrul Europei
16:00 / MNAC Prezentare Programul Cultura 2007-2013: oportunităţi de finanţare pentru festivaluri culturale europene
18:00 / MNAC Prezentare de carte - Jonathan Burrows "Choreographer's hand book"
20:00 / MNAC Spectacol: Benoit Lachambre / Cullberg Ballet - "JJ's voices"

Pentru detalii legate de spectacole, filme si workshopuri va rugam sa consultati site-ul www.exploredancefestival.ro

Evenimente promovate pe Metropotam

Nici un comentariu inca

Ai grija ce postezi! Ne rezervam dreptul de a modera comentariile care contin limbaj necivilizat sau spam.

Pentru a posta trebuie sa fii logat.


Recomandari evenimente

Bucuresti:

  • #staysafe
vezi toate evenimentele

d'ale zilei...

Ai spirit civic?
|Rezultate|Alte sondaje

Descopera