Incepe Docuart Fest- festivalul de film documentar 100% romanesc

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Marti, 27 septembrie, incepe cea de-a 5-a editie a Docuart Fest, festivalul documentarului romanesc. Intrarea este libera la toate proiectiile festivalului.

Filmul 100 de Movile de Max T. Ciorba va deschide editia de anul acesta, iar inscrierea la gala se face prin completarea formularului online. In afara de cele peste 40 de documentare, Docuart Fest va sustine si masterclass-uri cu Dan Curean si Cristian Tudor Popescu, performance-uri si tururi ghidate. Intreg programul poate fi vizionat pe site-ul oficial.

Marti, 27 septembrie

Cinemateca Eforie
19:00 – Gala de deschidere / Premiera “100 de Movile” R.: Max T. Ciorba

maxresdefault.jpg

Miercuri, 28 septembrie 

Cinemateca Eforie
14:30 – Farid Fairuz versus Mihai Mihalcea R.: Alex Pintica / 10′ / 2016 (S) premiera
15:00 – Perfection Is Forever R.: Mara Trifu / 18′ / 2015 (S) premiera
15:45 – Stories in tea cups R.: Mirona Radu / 12′ / 2015(S) premiera
16:15 – Capoeira, dansul libertatii R.: Rista Enxhi / 12′ / 2016 (S) premiera
16:45 – In cautarea Lostritei R.: Dan Curean / 48′ / 2014 (Tv)
18:00 – Angela R.: Botond Pusok / 33′ / 2015 (P) premiera
18:45 – Human Places R.: Jozsef Laszlo, 80′ / 2016 (Variatiuni / NC) premiera
20:15 – Balta Alba R.: Silviu Munteanu, 60′ / 2016 (P)

Cinema Muzeul Taranului

15:15 – Din viata studentilor R.: M. Weiser, M. Iliesiu / 1952 / 21’ (Arhivar)
15:45 – 1 Mai 1955 la Bucuresti R.: Theresa Assan / 1955 / 21’ (Arhivar)
16:15 – Cinema, Mon Amour  R.: Alexandru Belc / 74′ / 2015  (P)
17:45 – Chat with Alice R.: Sandra Isabela Tent / 20′ / 2015 (S)
18:30 – End of Summer R.: Alina Manolache / 20′ / 2015 (P)
19:10 – Brancusi la Tg. Jiu R.: Eric  Nussbaum / 10′ / 1966 (despre arta)
19:20 – Colocviul Brancusi R.: Paula Segal / 13′ / 1967 (despre arta)
19:40 – In cautarea tatalui pierdut R.: Ionut Teianu / 60′ /  (P)
20:45 – Visul DADA al unor nopti de vara R.: Ada-Maria Ichim / 52′ / 2016 (TV)

in_cautarea_tatalui_pierdut_still.jpg
In cautarea tatalui pierdut

Joi, 29 septembrie

Cinemateca Eforie
11:30 – Master class Dan Curean: Perspective diferite de interpretare a realitatii in filmul documentar.  Acelasi subiect, mai multe filme!
13:30 – End of Summer R.: Alina Manolache / 20′ / 2015 (P)
14:15 – Se vede tot? Tehnic, nu, stati linistiti R.: Vera Suratel / 15′ / 2016 (S) premiera
14:50 – Flotant pe strada Ibraileanu R.: Vasile Arhire / 52′ / 2015 (Tv)
16:15 – Bucurestii R.: Kurt Wesse, Paul Calinescu / 11′ / 1936 (Arhivar)
16:30 – Orele Bucurestiului R.: Witold Klimowicz / 53′ / 1942 (Arhivar)
17:30 – Bucurestii de alta data R.: Ion Bostan / 21′ / 1958 (Arhivar)
18:00 – Cinema, Mon Amour R.: Alexandru Belc / 74′ / 2015  (P)
19:15 – Dan Perjovschi  Drumul R.: Liviu Varlam / 27′ / 2016 (Variatiuni / NC) premiera
20:15 – Fata ascunsa – documentar interactiv realizat de Cinty Ionescu  (performance live audio-video care propune o explorare audio-vizuala a depresiei, asa cum se vede si se ascunde ea in Bucuresti, in 2016)
21:00 – In cautarea tatalui pierdut R.: Ionut Teianu / 60′ / 2016 (P)

Cinema Muzeul Taranului
14:30 – Bucuresti – oras infloritor  R Savel Stiopul  / 1955 / 41’ (Arhivar)
15:15 – Imagini din vis R.: Sorin Luca / 78′ / 2016 (P)
17:00 – Balta Alba R.: Silviu Munteanu / 60′ / 2016 (P)
18:30 – Farid Fairuz versus Mihai Mihalcea R.: Alex Pintica / 10′ / 2016 (S) premiera
19:00 – 10:34 to Belgrade R.: Ioana Grigore / 18′ / 2015 (S) premiera
19:45 – Stories in tea cups R.: Mirona Radu / 12′ / 2015 (S) premiera
20:15 – Proiectionistul R.: Norbert Fodor / 26′ / 2016 (P)
21:00 – Ultimul caldarar R.: Cosmin Bumbut, Elena Stancu / 59′ / 2016 (P) premiera

Vineri, 30 septembrie

Cinemateca Eforie
11:00 – Dezbatere Colectiv: cum se reflecta un astfel de subiect in filmul documentar de televiziune
14:00 – Proiectionistul R.: Norbert Fodor / 26′ / 2016 (P)
14:50 – We Fly Again R.: Alexandru Vlad / 20′ / 2016 (P) premiera
15:30 – Parisul lui Matei R.: Andreea Stiliuc / 69′ / 2015 (Tv)
17:00 – Holy Cow R.: Imam Hasanov / 77′ / 2015 (Variatiuni / NC)
18:15 – Sunetele Bucurestiului R.: Mihai Grecea /  89′ / 2016 (P)
20:15 – Imagini din vis R.: Sorin Luca / 78′ / 2016 (P)

Cinema Muzeul Taranului
15:30 – Doar o rasuflare R.: Monica Lazurean-Gorgan / 67′ / 2016 (P)
17:30 – Capoeira, dansul libertatii R.: Rista Enxhi /  12′ / 2016 (S) premiera
18:00 – Flotant pe strada Ibraileanu R.: Vasile Arhire / 52′ / 2015 (Tv)
19:15 – Dobre! R.: Iasmina Iabloncic / 25′ / 2016 (S) premiera
20:15 – Lume, ia-ma in brate, eu vin R.: Violeta Gorgos / 50′ /2015 (Tv)

Sambata, 1 octombrie 

Cinemateca Eforie
11:00 – Master class – Cristian Tudor Popescu: Manipularea in filmul documentar contemporan.
13:00 – 10:34 to Belgrade R.: Ioana Grigore / 18′ / 2015 (S) premiera
13:45 – Ultimul caldarar R.: Cosmin Bumbut si Elena Stancu / 59′ / 2016 (P) premiera
14:45 – Lume, ia-ma in brate, eu vin R.: Violeta Gorgos / 50′ /2015 (Tv)
16:00 – Radacinile sufletului R.: Florin Andreescu / 42′ / 2016 (Variatiuni / NC)
17:00 – Un film mai putin vesel, mai mult trist, poetic si sfatos R.: Cornel Mihalache / 90′ / 2016 (NC) premiera
19:00 – Gala de decernare a premiilor

Cinema Muzeul Taranului
13:15 – Fata ascunsa – documentar interactiv realizat de Cinty Ionescu  (performance live audio-video care propune o explorare audio-vizuala a depresiei, asa cum se vede si se ascunde ea in Bucuresti, in 2016)
14:30 – Human Places R.: Jozsef Laszlo / 80′ / 2016 (Variatiuni / NC) premiera
16:15 – We Fly Again R.: Alexandru Vlad / 20′ /2016 (P) premiera
17:00 – Angela R.: Botond Pusok / 33′ / 2015 (P) premiera
17:50 – Se vede tot? Tehnic, nu, stati linistiti R.: Vera Suratel / 15′ / 2016 (S) premiera
17:30 – Parisul lui Matei R.: Andreea Stiliuc / 69′ / 2015 (Tv)
19:15 – Blocul R.: Maria Salaru / 60′ / 2016 (Variatiuni / NC)

Duminica, 2 octombrie

Cinemateca Eforie
12:30 – Visul DADA al unor nopti de vara R.: Ada-Maria Ichim / 52′ / 2016 (TV)
13:45 – Dobre! R.: Iasmina Iabloncic / 25′ / 2016 (S) premiera
14:15 – Blocul R.: Maria Salaru / 60′ / 2016 (Variatiuni / NC)
15:40 – Chat with Alice R.: Sandra Isabela Tent / 20′ / 2015 (S)
16:30 – Focus Bose Ovidiu Pastina
Peste truda vietii, inima mea e o pasare de foc cucerind universul, 1978
Pentru prietenul absent, 1979
Arta apararii individuale /20′ / 1980
Mai multi vinovati si o victima, 1983
Oameni care povestesc, 1983
Atelier cu calauza / 15′ / 1985
Iar ca sentiment… un cristal /  12′ / 1986
Eu trebuia sa joc Hamlet / 18′ / 1989
Timisoara Decembrie 1989 / 81′ / 1992
20:15 – Doar o rasuflare R.: Monica Lazurean-Gorgan / 67′ / 2016 (P)

Cinema Muzeul Taranului

12:50 – Holy Cow R.: Imam Hasanov / 77′ (Variatiuni / NC)
14:15 – Dan Perjovschi – Drumul R.: Liviu Varlam, 27′ / 2016 (Variatiuni / NC) premiera
15:10 – In cautarea Lostritei R.: Dan Curean / 48′ / 2014 (Tv)
16:20 – Sunetele Bucurestiului R.: Mihai Grecea / 89′ / 2016 (P)
18:15 – Perfection Is Forever R.: Mara Trifu / 18′ / 2015 (S) premiera
19:00 – Radacinile sufletului R.: Florin Andreescu / 42′ / 2016 (Variatiuni / NC)
20:00 – 100 de Movile R.: Max T. Ciorba / 60’ / 2016 (P)





Nici un comentariu inca vrei sa comentezi?

Evenimente promovate pe Metropotam

Locuri promovate pe Metropotam

d'ale zilei...

Terasa mea preferata in 2017 este ...
|Rezultate|Alte sondaje

Descopera