10 prejudecati romanesti

Albert Einstein spunea odata ca bunul simt este suma prejudecatilor dobandite pana la varsta de 18 ani. Metropotam a facut azi o mica lista cu locuri comune, unele cu caracter satiric, altele foarte serioase.


- etnice/regionale:
1. toti tiganii sunt hoti, smecheri, profitori, pe care nu te poti baza;
2. din categoria bancurilor, toti ardelenii functioneaza pe principiul "incet, foarte incet si deloc" si toti oltenii, acesti scotieni ai Romaniei, cu centrul spiritual la Caracal, merg cu prazul in geanta, se incalzesc iarna cu catzaua si sunt zgariati pe fata lunea pentru ca duminica mananca cu furculita;
3. basarabenii sunt priviti drept rudele sarace, atat cu banii, cat si cu duhul, care functioneaza pe post de palarie a bucurestenilor (odata veniti, le stau pe cap);
4. toti ungurii vor inapoi Transilvania, iar Ardealul e macinat de sangeroase lupte interne civile. In Ardeal nu ti se raspunde decat in ungureste.

- sexuale:
5. homofobia. Romanul are o teama destul de recent dobandita de orice iesire din normalitatea heterosexualitatii, drept care se grabeste sa categoriseasca si agita furca si toporul, pentru ca orice homosexual va incerca sa ii faca avansuri;
6. o prejudecata cu raspandire larga, la nivel international: femeile sunt soferi prosti, oameni de afaceri si politicieni prosti si ar trebui sa stea la cratita (deci sunt bucatari buni).
Prejudecata 6 bis: cei mai buni bucatari sunt barbatii.

- profesionale
7. o persoana din categoria parul verde, tepi, piercing-uri si tatuaje nu este de incredere. Fata de ea va avea intotdeauna castig de cauza o persoana "normala";
8. oricine are o situatie financiara solida, adica "are bani", i-a dobandit prin mijloace si biznisuri necurate;
9. toti politistii sunt prosti (parere popular intarita, precum cazurile bancurilor cu ardeleni si olteni, de intelepciunea si umorul popular)
10. doctorii scriu urat. :-)

Mai aveti si altele?

Urmareste metropotam pe facebook si twitterMetropotam pe FacebookMetropotam pe Twitter

© Copyright Metropotam 2006-2012.


11 comentarii vrei sa comentezi?

1 - 10 din 11 comentarii

dragos Novac 15:36 pe 18 Iun 2007
#1. pai...

...si ce ma, politistii nu sunt prosti, adica? :D


ana s 20:45 pe 18 Iun 2007
#2. nem tudom ...

in ardeal in orice magazin/terasa/restaurant/ intri esti intampinat cu "tesik" si oamenii spun despre ei ca sunt unguri nu romani :P been there, been shocked,came back


Barbu 10:37 pe 19 Iun 2007
#3. Comentariu nou

Hmm. Dacă ar exista o oareşce formă glumeaţă, aş zice că-i banc. Dar e prea serios, şi totuşi nu văd vreo demonstraţie că lucrurile astea NU ar fi adevărate. So... Îmi rezerv dreptul să le iau drept constatări, nu prejudecăţi.


zuza 11:15 pe 19 Iun 2007
#4. Comentariu nou

cam exagerata treaba cu "in Ardeal nu ti se raspunde decat ungureste"
mai curand poate ca se poate generaliza pe judetele unde chiar sunt multi maghiari.. dar in rest, sa fim seriosi..
restul nu mi se pare foarte trase de par, le-am intalnit.. prea des, din pacate, pe unele dintre ele..


Teadora 11:35 pe 19 Iun 2007
#5. Comentariu nou

si despre blonde nimic? :)


CristinaCristina 11:48 pe 19 Iun 2007
#6. :)

nu, ca blondele-s universale si omniprezente, ca oxigenul, de unde si culoarea parului ;-)

guys, de data asta nu am comentat despre ele, ci doar le-am insirat, fara menajamente pentru cei in cauza si va invitam sa ne mai ziceti voi alte mostre de prejudecata mioritica. :)


claudia 12:08 pe 19 Iun 2007
#7. Comentariu nou

foarte superficial articolul.


dragos 13:39 pe 19 Iun 2007
#8. a da...

ati uitat-o pe aia cu romanul e superficial :)


Barbu 10:34 pe 27 Apr 2012
#9. 380V

Interesant că se amintesc chestii internaţionale (blonde, poliţişti etc.) dar nu se *suflă* vreo vorbuliţă despre o chestie profund românească: curentul.
S-au făcut mai demult articole întregi pe tema asta, şi încă vezi persoane tinere (chiar cu ţepi în cap şi unghii verzi) îngrozite de fereastră deschisă.


cezar 11:09 pe 27 Apr 2012
#10. pai si ?

Toate ok dar 2 obiectii am :

- Este scris de o feminista superficiala rau de tot !
- Barbatii chiar sunt cei mai buni bucatari fara nicio suparare acum ...


1 - 10 din 11 comentarii

d'ale zilei...

Cat de des faci sex?
|Rezultate|Alte sondaje

Publicitate


Descopera

Se incarca
vezi mai multe


Unde iesim

Evenimente

Muzica

Filme

Shopping

Metropotam

© Copyright Metropotam 2006-2012. Toate drepturile rezervate