Sf. Sava - noua campioana la baschet feminin a Cupei 1

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Sala Giulesti s-a umplut aseara de energia si emotiile micilor sportivi calificati in finalele Cupei 1 dupa un traseu lung, la sfarsitul caruia au ramas doar cei mai buni. Prima finala la baschet s-a disputat intre fetele de la Sf Sava si I.L. Caragiale, fiind mai degraba un joc incrancenat, cu ratari mari de ambele parti, din care echipa Sf. Sava a iesit castigatoarea cu scorul de 22 la 17.

Sava vs Caragiale Sava vs Caragiale

Sava reuseste sa deschida scorul prin Sabina Popescu din aruncare libera, conducand cu 1-0. Startul cam lent a tinut pe tabela un scor mic, 5-3 pentru Sava in primul sfert. Meciul s-a incins apoi, cu Sava in atac prin cea mai buna jucatoarea a lor, Sabina Popescu reusind sa duca echipa in fata cu 9-3. In cel de-al doilea sfert fetele de la Caragiale au ratat incredibil de mult, fie din greseli personale, fie fiindca n-au putut sparge zidul "negru" al celor de la Sava. Cert este ca n-au reusit niciun cos in acest al doilea sfert.

A treia repriza incepe mai bine pentru Caragiale, sfaturile antrenorului au dat roade si fetele inscriu consecutiv 2 cosuri, iar Andrada Popescu aduce egalarea pentru Caragiale. Fara Sabina Popescu pe teren, Sava reuseste totusi sa revina in avantaj printr-un cos reusit de Patricia Toflan. In ultimul sfert extrem de disputat, Caragiale inscrie, dar Sava recupereaza si chiar revine la carma jocului printr-un prim cos de 3 puncte reusit de jucatoarea Mihaela Neagu. Scorul 16-13 pentru Sava si orice se poate intampla pana la fluierul final.

Caragiale se aproapie la doar un singur punct, dar din nou, un cos de 3 puncte inscris de Francesca Despa distanteaza Sava la 19-15 cu doar 2 minute inainte de final. Publicul sustinator simte cel mai bine emotiile din teren. Abia acum jocul devine incitant, Caragiale recupereaza si se afla acum la 2 puncte de Sava, ultimele 20 de secunde pentru a hotari campioana.

Degeaba a continuat sa spere echipa din Caragiale, Francesca Despa le-a taiat aripile reusind un cos cu 10 secunde inainte de final si transformand si o aruncare libera. Scor final 22 la 17, iar fetele din Sava sarbatoresc victoria dansand pe teren. Desi un joc putin lent, meciul a fost muncit si pasiunea s-a vazut de ambele parti. Mai buna, echipa de fete din Sava a devenit noua campioana a Cupei 1 la baschet, liceu.